Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Virtuálna realita pre deti: od koľkých rokov je vhodná a ako ju používať bezpečne
0

Virtuálna realita pre deti je čoraz častejšia téma. Rodičia ju riešia doma, školy pri modernom vyučovaní, múzeá pri interaktívnych expozíciách a firmy pri tvorbe edukatívnych zážitkov. Otázka však zostáva rovnaká: od koľkých rokov je virtuálna realita vhodná pre deti? Odpoveď nie je úplne čierno-biela. Vedci zatiaľ neurčili jeden presný vek, od ktorého môže každé dieťa používať VR úplne bezpečne. Najlepšie priame údaje dnes hovoria v prospech krátkeho a kontrolovaného používania približne od 10 do 12 rokov. Zatiaľ čo pri mladších deťoch, najmä pod 7 rokov, je dôkazov stále málo a opatrnosť je na mieste.

 Veková hranica 12 alebo 13 rokov?

Prečo teda výrobcovia často uvádzajú hranicu 12 alebo 13 rokov? Nie preto, že by v tomto veku nastal vedecky potvrdený biologický zlom. Skôr ide o kombináciu ergonomických limitov headsetu, ochrany súkromia, pravidiel účtov, právnej opatrnosti a toho, že staršie deti lepšie rozumejú pokynom, dokážu nahlásiť nepríjemné príznaky a zvládajú sociálne riziká online prostredia. Dnes to vidno aj v praxi, Meta v niektorých regiónoch povoľuje parent-managed účty od 10 rokov, PlayStation VR2 uvádza hranicu 12 rokov a PICO 13 rokov. To znamená, že označenie 12+ alebo 13+ hovorí skôr o podmienkach bezpečného používania konkrétneho produktu než o presne zmeranej hranici vývoja oka alebo mozgu.

Čo hovoria vedecké štúdie o bezpečnosti VR pre deti

Najsilnejšia priama štúdia pre deti vo veku 10 až 12 rokov priniesla povzbudivé výsledky. Deti používali VR 60 minút denne počas štyroch dní, boli pod dohľadom, sedeli a mali prestávku po 30 minútach. Výskumníci nezistili merateľné zhoršenie ostrosti zraku, priestorového videnia, rovnováhy, koordinácie ani kognitívnych funkcií. To je dôležitý signál, že krátke a kontrolované používanie nemusí byť pre zdravé dieťa v tomto veku problém. Zároveň však táto štúdia nedokazuje, že dlhodobé každodenné používanie počas mesiacov alebo rokov je bez rizika. 

Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

Ďakujeme.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk