Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Virtuálna realita už trénuje aj reakcie športovcov – NeuroTrainer VR

Vedeli ste o tom, že virtuálna realita pomáha aj športovcom ? Americkí profesionálni športovci si vďaka programu NeuroTrainer zlepšujú sústredenosť, rýchlosť reakcie a koordináciu očí a rúk.

Tréning reakcie športovcov vo virtuálnej realite

Program NeuroTrainer je vyvinutý skupinou neurológov a vedcov v oblasti kognitívnej (kognícia – poznávanie, poznávacia schopnosť) neurológie. Zámerom bolo zlepšiť stav najmä deťom s poruchami zraku a pozornosti. Na základe ich zistení vytvorili aplikáciu pomocou ktorej si môžu klienti zlepšovať sústredenosť, rýchlosť reakcie, koordináciu oči a rúk ako aj priestorové videnie.
V spolupráci s firmou Oculus ju „vsadili“ do virtuálnej reality a dnes tak máme program, ktorý využívajú už aj profesionálni športovci. Treba k tomu počítač a VR Headset Oculus Rift. Aplikácia je ale dostupná aj pre mobilnú VR.


Testovanie a zlepšovanie

Podstatou je sledovať pohybujúce sa objekty (pre hokejistov puky, basketbalistov lopty atď.) v nehomogénnom pozadí. V úvodných etapách sledujete jeden predmet, postupne sa zvyšuje počet sledovaných predmetov aj rýchlosť ich pohybu. Zároveň sa pridávajú a zrýchľujú aj rušivé predmety, čím sa sťažuje sledovanie „tých správnych“. Po dosiahnutí ďalšieho stupňa ho musíte tri krát za sebou potvrdiť, inak klesnete naspať o úroveň nižšie. Vďaka tomu nemôžete postupovať náhodným tipovaním a súťaživou formou Vás to motivuje prekonávať samého seba.
Na začiatku si spravíte pár minútový test, ktorý po dosiahnutí určitého počtu etáp (levelov) opakujete a pozriete si tak Váš progres.

Jedna tréningová jednotka trvá 20 minút a môžete ich absolvovať každý druhý deň. Tak ako svalom po posilňovaní, aj mozgu je vhodné nechať čas na „zotavenie“ a adaptovanie sa záťaži. Od tvorcov máme informácie, že sa momentálne testuje a sleduje aj účinok tohto typu tréningu na rekonvalescenciu po otrasoch mozgu – častom zranení najmä v kontaktných a teamových športoch.

AUTOR:
Mgr. Tomas Mikus

ZDROJ:
www.neurotrainer.com

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk