Mobilná VR
TOP Prispevok
0

Určite ak máte plastový VR headset, pripadne cardboard, viete, že hry na smartfóne nie sú až tak veľmi grafický náročne, aby nám poskytli plnohodnotne používanie. Ako s počítačom, kde máme veľa priestoru aj výkonu nato, aby hra bola kvalitná. Kedže HTC Vive ani Oculus Rift ešte nie sú na našom trhu, môžeme si skúsiť pustiť hru na PC, ktorá bude zdieľať obsah do VR headsetu, v ktorom bude umiestnený smartfón, ktorý bude dávať údaje o pohybe.

Zaklad


Na to nám poslúži Android aplikácia VRidge, ide o Oculus Rift emulátor. Emulátor je zatiaľ v beta verzií. Stiahnuť si ho pre Android môžeme z Obchod Play. Hry, ktoré tam nájdete nie sú pre finálnu verziu, ale pre vývojársku.

VRidge (Classic)
VRidge (Classic)
Developer: RiftCat Sp. z o.o.
Price: Free

Čo k tomu potrebujeme ?

 • Android Smartfón
 1. Verzia Androidu väčšia ako 5.0
 2. Veľkosť obrazovky, viac ako 4,7 palca
 3. Gyroskop musí byť zabudovaný v smartfóne
 • Notebook
 1. Výkonný počítač (Odporúčane požiadavky pre Oculus Rift)
 2. Windows 8.1 a vyšší
 • Google Cardboard
 1. Musíte vlastniť plastový VR Headset prípadne Google Cardboard

Ako to celé funguje?

Na počítači beží hra, ktorá všetko spracováva, a mobilný telefón slúži len ako externý bezdrôtový monitor. Vďaka akcelerometrom potom plní aj funkciu snímača pohybov hlavy. O to hlavné sa ale stále stará počítač. Celý proces nastavenia a spustenie je veľmi jednoduchý, ako ukazuje oficiálne video.

Inštalácia

 1. Prejdeme na stránku Vridge a stiahneme si klienta pre Windows v About a download.
 2. Stiahneme si do Android zariadenia aplikáciu z Obchod Play
 3. Nainštalujeme si klient pre Windows
 4. Prepojíme obe zariadenia

Počet hier a odporúčania

Zoznam hier už teraz obsahuje pomerne slušný počet titulov a dá sa predpokladať, že bude ešte stúpať. Vďaka VRidge je možné použiť mobilný telefón ako headset a vystačíte si aj s papierovou verziou Google CardBoard. Pre pohodlnejšie hranie je však doporučený headset, ktorý bude na hlave držať sám. To preto, aby ste mohli pohodlne používať myš a klávesnicu pri hraní.

 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
50%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
50%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk