Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Je reálne liečiť fóbie prostredníctvom virtuálnej reality?

Virtuálna realita môže byť používaná na liečbu fóbií. Pre virtuálnu realitu je už vytvorených niekoľko hier. Poznáme už hry na aviafóbiu(strach z lietania), klaustrofóbiu, paranoju a taktiež arachnofóbiu (strach z pavúkov). Ako sa lieči fóbia popísala Dana Horváthová z katedry informatiky na FPV UMB v Banskej Bystrici.

Čo je to VRET?

Možnosťou použitia virtuálnej reality (VR) na liečbu fóbií, tzv. VRET (Virtual Reality Exposure Therapy) sa zaoberajú mnohé výskumné projekty a štúdie vo svete. Expozičná terapia virtuálnej reality je typ liečby, ktorý využíva realisticky pôsobiace falošné averzívne podnety na zvýšenie odolnosti voči stresu a na kontrolu negatívnych symptómov. VRET sa používa pri liečbe fóbií, úzkostných porúch, závislostí a posttraumatického stresu (PTSD). Pacienti môžu byť „vystavení“ strachu podnetným spôsobom, ktorý sa zdá byť skutočný, aj keď nie je. Pacient sa po opakovanom podávaní stresujúcej situácie v bezpečnom prostredí prispôsobí stimulu a reakcia na strach a negatívne reakcie sa postupne eliminujú. Aj keď diskusie na túto tému sa v mnohých aspektoch rôznia, väčšina analýz potvrdzuje vysokú účinnosť terapeutických postupov, kde sa využíva vnorenie do simulovaného prostredia, či situácie, z ktorej má pacient v skutočnom svete fóbiu.

Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

Ďakujeme.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
100%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk