Zariadenia
Pokračovať v čítaní
Hardlight VR Suit je oblek pre virtuálnu realitu
0

Hoci dnešné headsety na virtuálnu realitu môžu sprostredkovať len veci, ktoré počujeme a vidíme, jedného dňa by virtuálne prostredie mohlo pôsobiť na všetky naše zmysly a vytvoriť skutočne pohlcujúci zážitok.

Dizajnéri Lucian Copeland, Morgan Sinko a Jordan Brooks navrhli oblečenie, ktoré pripomína nepriestrelnú vestu alebo ľahké brnenie. V každej jeho časti je zabudovaný malý motor, podobný tomu, ktorý sa v mobilnom telefóne postará o vibračnú signalizáciu prichádzajúcich správ. Okrem toho sú v rukávoch integrované malé akcelerometre. Vibrácie poskytujú hmatový vnem, keď sa virtuálny objekt dotkne príslušnej časti tela, zatiaľ čo akcelerometer  pomáha pri určení orientácie končatín v priestore.


Oblek možno káblom pripojiť k počítaču a spojiť s headsetom virtuálnej reality, ako je Oculus Rift alebo HTC Vive. Oblek takisto môže zdieľať dáta so systémom na sledovanie pohybu. Súčasná verzia sa dá pripojiť k zariadeniu Microsoft Kinect, no v budúcnosti by mal oblek spolupracovať s akýmkoľvek systémom.

Okuliare na VR neumožňujú chôdzu, keď sa však spoja so systémom na sledovanie pohybu, používateľ sa môže vo virtuálnom prostredí pohybovať. Ďalší problém súvisiaci so súčasnými náhlavnými súpravami na VR je nevoľnosť. Zapojením hmatovej spätnej väzby by sa dala odstrániť aj tá, pretože to, čo človek vidí vo virtuálnom prostredí, sa bude lepšie zhodovať s tým, čo bude cítiť na svojom tele.

Hoci spoločnosť Nullspace VR, ktorú založila spomínaná trojica dizajnérov, získala určité finančné prostriedky od komunity okolo stránky  od komunity okolo stránky  Y Combinator, bude potrebovať ešte ďalšie peniaze na realizáciu svojho zariadenia.

Analytici priemyslu však vyjadrujú skepsu ohľadne toho, či sa virtuálna realite dočká skutočného rozmachu. Nullspace preto chce dať svoju súpravu na VR k dispozícii najprv vývojárom, aby vytvorili obsah, ktorý by mohol využiť jej schopnosti.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk