Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Facebook chce sociálnu sieť vo virtuálnej realite
0

Facebook sa pokúša presadiť aj vo virtuálnej realite. Po tom čo odkúpil spoločnosť Oculus už čoskoro vraj príde s novým priestorom, kde sa budú môcť ľudia stretávať.

Keď Facebook v roku 2014 kúpil start-up Oculus Rift, mnohí sa čudovali, čo sociálna sieť bude robiť s hardvérovou firmou. Teraz je to už nad slnko jasné. Práve virtuálna realita je ďalší priestor, kam chce firma čoskoro preniknúť. Či sa to však stihne do konca tohto roka, nevedel ani Mike Booth, ktorý má na Facebooku na starosti práve virtuálnu realitu. Že Facebook niečo chystá, bolo naznačené už na aprílovej konferencii Facebooku F8. Potvrdilo sa to až na konferencii Oculus Connect 3, keď Mark Zuckerberg ukázal konkrétne využitie sociálneho softvéru pre VR.


Facebook teda nechce mať Oculus Rift len na hranie a chystá sa jeho prostredníctvom rozšíriť schopnosti svojej sociálnej siete o virtuálnu realitu. Dá sa povedať, že Facebook podporuje sociálnu interakciu, ale najradšej by bol, keby každý zostal doma a stretával sa s ostatnými vo virtuálnom svete, ktorý okolo nich vystaví za pomoci svojho softvéru a hardvéru.
K predstaveniu ukážky sociálneho priestoru vo virtuálnej realite Facebook využil práve vývojársku konferenciu svojej divízie vyvíjajúce systémy pre virtuálnu realitu Oculus Rift.

Oculus Avatar

avatarPri vytváraní a inštalácií Oculus Rift si vytvárate profil veľmi jednoducho. Stačí zvoliť fotografiu a meno. No v niektorých hrách alebo sociálnej sieti vTime si môžete vytvoriť avatar, zvoliť si tvár, vlasy, oblečenie a pod. No keďže to nie je veľmi pohodlné, vytvárať si avatar v každej hre, prišiel Oculus s jedným Avatarom, ktorý by mal spolupracovať vo viacerých hrách. Teda jeden avatar pre viacero hier. Podľa ukážky to vyzerá tak, že si budete môcť vytvoriť skoro identickú kópiu Vás pre množstvo prvkov, ktoré sa tam nachádzajú .Firma sľubuje až miliardu rôznych kombinácií vzhľadu, oblečenia, textúr, ozdôb a ďalších prvkov. Dúfam len v jedno, že to nebude podobné ako v Xbox avatar, že si niektoré veci budete musieť dokúpiť.

Oculus Parties a Rooms

Oculus Parties spojí až osem užívateľov do jedného konferenčného hovoru. Oculus Party je virtuálne prostredie, kde sa môžete stretnúť s priateľom a komunikovať na diaľku.
Ten pravý sociálny priestor sa však volá Rooms. Je to virtuálne prostredie, kde máte možnosť tráviť čas s priateľmi. Možno tu sledovať filmy, počúvať hudbu, hrať hry aj synchronizovane spúšťať aplikácie a obsah vo virtuálnej realite.
Nie je zatiaľ jasné, či bude možné meniť pozadie, a tým pádom aj prostredie, kde sa budú užívatelia stretávať. Nevieme ani to, aké všetky služby budú v hlavnej miestnosti dostupné.
Parties a Rooms sa objaví najskôr na okuliaroch Samsung Gear VR, kam Oculus dodáva softvér. Až potom prídu na Oculus Rift.

 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk