555 g
Windows
110°
V sede, v stojí a v priestore
HTC Vive je VR Headset, ktorého kúpou dostanete plnohodnotnú 360° virtuálnu realitu pre Windows. HTC Vive som si vyskúšal viackrát, no nakoľko som fanúšikom Oculus Rift, nemal som s ním osobne skúsenosti až natoľko, aby som o ňom mohol napísať celú recenziu. Niektoré portály napísali recenziu o tomto headsete po 15 minútach testovania. No my Vám prinášame kompletnú a odbornú recenziu.
Čo je to HTC Vive ?
HTC Vive je headset pre virtuálnu realitu vyvíjaný spoločnosťou Valve. Jeho predaj začal 5. apríla 2016. Tento headset bol vytváraný na používanie v priestoroch. Súčasťou balenia sú dva haptické ovládače a rovnako dve základné stanice. Headset obsahuje dva zobrazovacie displeje s rozlíšením 1 080 × 1 200 pixlov. Na vytvorenie obrazu virtuálnej reality je video streamované s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Headset potrebuje k behu herný PC alebo herný notebook. Počítač máme skoro všetci, no počítačov, ktoré sú označované ako „VR-Ready“ alebo počítačov, ktoré dokážu utiahnuť softvér pre virtuálnu realitu je pomenej. To či je Váš počítač pripravený na virtuálnu realitu si môžete skúsiť s programom od HTC alebo nástrojom od Oculusu.
Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.
Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.
Ďakujeme.
ODPORÚČANÉ POŽIADAVKY PRE HTC VIVE
- Procesor: Intel Core i5-4590 alebo výkonnejší
- Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290 alebo výkonnejšia
- RAM: 8 GB a viac
- Konektivita: HDMI 1.3 obrazový výstup, 3 × USB 3.0, 1 × USB 2.0
- Operačný systém: Windows 7 SP1 alebo novší
Moja zostava : i7-4790K Quad Core 4GHz, Asus GeForce GTX 1070, 16 GB RAM, Asus Z97-Pro Gamer
Zostava, ktorú som testoval s HTC Vive : i5 6600K Skylake 3.9GHz, NVIDIA GeForce GTX1070, 16GB RAM, Intel Z170
HTC Vive a Oculus Rift
Na trhu s VR máme dva plnohodnotné VR headsety pre PC. Oculus Rift je hlavný konkurent HTC Vive. Oculus Rift, ktorý sme testovali ako prvý na Slovensku sa líši oproti HTC Vive najmä sledovaním pohybu používateľa v priestore, ktorý doteraz nebol možný. Oculus Rift teda nebol vytváraný do priestoru, no v decembri vyšli ovládače Oculus Touch a oba umožňujú sledovanie v priestore.
Recenzia HTC Vive
Balenie
HTC Vive sa nachádza v jednej veľkej krabici, oveľa väčšej než Oculus Rift. Obsah krabice je vyplnený penou. V balení nájdeme samotný VR headset HTC Vive a hneď pri ňom dva pohybové ovládače. Taktiež tu nájdeme dva senzory, ktoré pomocou laserov sledujú headset a ovládače v priestore s vysokou presnosťou a extrémne nízkou latenciou. K týmto senzorom sú pribalené aj skrutky a nadstavce na stenu, ale môžete použiť aj ľubovoľný statív so závitom na fotoaparát. Ku všetkým je samozrejme pribalený aj napájací kábel. Zatiaľ čo Oculus Rift sa pripája priamo do počítača a nepotrebuje žiadne napojenie do elektriky, pre HTC Vive to neplatí. V balení HTC Vive nájdeme Link box, ktorý obstaráva prepojenie počítača a headsetu, predovšetkým jeho napájanie.
V balení nechýbajú ani káble s adaptérom pre nabíjanie oboch ovládačov. V balení sa nachádza aj malá handrička na čistenie šošoviek headsetu, podušku pre menšie, teda užšie tváre a slúchadlá s extrémne krátkym káblom. HTC Vive totiž nemá integrované riešenie pre zvuk, ako má Rift. Namiesto toho má headset voľný jack konektor, do ktorého môžete zapojiť slúchadlá. Jack konektor pre externý mikrofón tu ale nie je, nakoľko HTC Vive mikrofón obsahuje.
Dizajn a headset
HTC Vive headset svojim vzhľadom na bežného človeka pravdepodobne príliš nezapôsobí, dizajnovo skôr vyniká Oculus Rift s textilným povrchom. Textilný povrch Oculus Riftu vyzerá síce fajn, no dosť na ňom vidno prach, zatiaľ čo HTC Vive je stále čistý a nešpiní sa. Na pravej časti nájdeme otočný kolík na nastavenie vzdialenosť šošoviek od očí a tiež IPD (inter-pupilary distance, vzdialenosť medzi zornicami), čiže nastavenie vzdialenosti šošoviek medzi sebou pre maximálnu ostrosť a kvalitné 3D. Šošovky si potom oddialite pomocou manévru s držiakmi náhlavného popruhu.
Popruh je veľmi mäkký a nebyť širokého kábla, ktorý vedie jeho hornou časťou, nedržal by sám o sebe žiadny tvar. Na rozdiel od polo-pevného, teda vyťahovacieho, ktorý zvolil Oculus, sa jedná o horšie riešenie, ktoré ale môže vyhovovať každému inak. Podstatou je, že Oculus Rift sa oveľa jednoduchšie nasadzuje. Správne nasadenie pásu na hlavu výrazne ovplyvňuje komfort a celkový pocit z váhy headsetu. Samotný headset v sebe schováva dvojicu OLED displejov, pre každé oko jeden. Nachádza sa niekoľko centimetrov od vašich očí, čo tvorí prevažnú časť vášho zážitku z virtuálnej reality. Rozlíšenie pre každé oko je 1080×1200, čo teda vytvára 2160×1200. Obnovovacia frekvencia obrazu je solídnych 90Hz, čo je ale pre kvalitné VR v podstate minimum. Kábel, ktorý sa zapája do link-boxu a vedie až k samotnému Vive a je plochý, 5m dlhý a veľmi odolný.
Na prednej strane nájdeme aj kameru vo Vive, ktorú ale Oculus Rift nemá. Pokiaľ vykročíte z hernej plochy, môžete si v nastaveniach zakliknúť, aby sa kamera aktivovala a vy ste sa mohli rýchlo zorientovať v priestore. Nemusíte tak mať obavy so stretom s múrom, prip. iným nábytkom. V budúcnosti by sa mala využívať aj na rôzne aplikácie a hry v rozšírenej realite. V headsete sa skrýva ešte jedno prekvapenie, ktoré je skryté pod odnímateľnou krytkou s logom HTC. Ide o voľný USB port. Môžete tam teda zapojiť napr. Leap Motion kameru.
Ovládače
Samotné ovládače na prvý pohľad nenadchnú, sú ale dobre tvarované pre väčšie ruky. Na ovládačoch nájdeme viacero tlačidiel, spúšť (trigger, ktorý zväčša slúži na strieľanie, či potvrdzovanie), úchopové tlačidlá po stranách (grip, ktorým väčšinou beriete do rúk predmety), dotykovú plochu (touchpad, ktorým je možné sa pohybovať v steam menu) a dve tlačidlá, z ktorých jedno vždy slúži na vyvolanie Steam menu.
Sledovanie ich pozície v priestore je prakticky bezchybné a vďaka 3D modelu ich vidíte stále vo VR režime, teda viete, kde sa nachádzajú. Spätná väzba prebieha pomocou rôzne intenzívnych vibrácií. Batéria ovládačov vydrží cca. 8 hodín podľa druhu aktivity a sú jednoducho dobíjateľné. Ovládače totiž nie sú nijako ťažké, sú naopak príjemne vyvážené a vyrobené z podobného kvalitného plastu ako samotné Vive.
Za mňa sú jednoznačne Touch lepšie, nie len pre ich dizajn, ale pri porovnaní s HTC Vive ovládačmi nie sú také, ako ovládač od televízie (sorry), ale sú jednoduché a použiteľné na všetko. Majú oveľa lepší zážitok vďaka prepracovanej vibrácii a použití gest. HTC Vive ovládače majú 205g, zatiaľ čo Oculus Touch len 135g. Oculus Touch má viac tlačidiel a taktiež majú páčku, zatiaľ čo ovládače Vive len Touchpad. Naopak Touch nie sú dobíjateľné. Opäť však musím podotknúť, že každému môže vyhovovať niečo iné. Treba si vyskúšať obe.
Setup, príprava miestnosti
Príprava miestnosti pre HTC Vive je nutnosťou. Na hranie musíte mať dostatok priestoru a to minimálne 1,5 m x 1,5 m a najviac 4,5 x 4,5 metra. Senzory by od seba nemali byť vzdialené viac ako 5 metrov, nakoľko sa potom nevedia zosynchronizovať. Pri nastavovaní dvoch miestností sa mi to potvrdilo pri jednej miestnosti. Obidve miestnosti mali medzi stanicami rozdiel na uhlopriečku 5,3 m, zatiaľ čo jedna zvládala všetko v poriadku, tá druhá už nie.
Synchronizačný kábel, ktorý je pribalený vo vnútri balenia ale tento problém vyriešil. Senzory sa umiestňujú vždy dva metre do výšky, teda nad úrovňou hlavy. Najčastejšie pri strope a majú mať sklon nadol 30°. Kamery sa musia vidieť a musia mať rozdielne kanály, to je B na jednom a C na druhom. Pokiaľ používate synchronizačný kábel, tak a a b. Kanál sa prepína zadným tlačítkom senzora.
Zapájanie headsetu
Po nastavení priestoru môžete začať zapájať headset do počítača. Do oranžovej časti tohto boxu zapojíte káble smerujúce k headsetu a zelené k počítaču alebo do zdroja (HDMI, napájací a USB). Následne je potrebné stiahnuť setup, ktorý je potom treba aj nainštalovať. Táto interaktívna inštalácia je v češtine a preto by pre Vás nemal byť problém so zapájaním či nepochopením.
Steam a Viveport
Valve, spoločnosť, ktorá vytvorila platfórmu Steam spolupracuje s HTC na tvorbe softvéru tohto headsetu. Preto pre tento headset môžete nájsť vyše 1500 hier, no zväčša nie každý titul býva dobrý. Steam sa inštaluje automaticky pri inštalácií samotného setupu pre headset. S ním sa inštaluje aj VivePort, čo je obchod s VR hrami, výhradne pre HTC Vive. Pred pár dňami zaviedol aj subscripition, teda predplatné členstvo, umožňujúce hrať vybrané VR hry.
Aplikácie a hry zdarma
K samotnému headsetu dostanete 3 platené hry zdarma, niekomu to príde automaticky pri zakúpení z oficiálnej stránky a niekto musí kontaktovať podporu. Na stiahnutie je množstvo skvelých hier zdarma. Za spomenutie stojí najmä demo od tvorcov Steamu a to The Lab, hra určená najmä pre tých, ktorí sú VR po prvý krát. Jedná sa o sadu minihier a ukážok. Môžete si vyskúšať napr. hru prak, ktorá pripomína hranie Angry Birds vo virtuálnej realite, ale taktiež streľbu z luku a popritom ochrániť Váš hrad. Taktiež je tu hra, v ktorej do ruky dostanete drona a musíte sa vyhýbať prekážkam a strieľať do nepriateľov. Nechýba ani preskúmanie ľudského tela, solárneho systému a pod.
Ďalšou hrou, ktorú treba vyskúšať je Google Earth VR, s ktorou môžete pozerať celý svet. Vo virtuálnej realite budete môcť chodiť ako obor po svete a prelietavať svet. Môžete pozerať veľké množstvo pamiatok, ktoré bežne neuvidíte. Pomocou vlastných rúk si môžete obzrieť stovky miest z vtáčej perspektívy. K dispozícii máte 510 miliónov km². Ešte pred samotným prezeraním celého sveta môžete absolvovať pred-pripravené virtuálne výlety.
Ďalšie hry zdarma na Viveporte.
Ďalšie hry pre HTC Vive nájdete v sekcii VR hry pre HTC Vive alebo recenzie VR Hier.
Čo môžete robiť s HTC Vive
Kresliť a modelovať s Tilt Brush
Začnem asi tou najkreatívnejšou činnosťou vo virtuálnej realite a to je kreslenie vo virtuálnom priestore. Je to úžasná hra, v ktorej môžete všetky svoje nápady, ktoré sú vo vašej hlave pretransformovať do VR. Táto hra od spoločnosti Google Vám umožní kresliť a maľovať v priestore s rôznymi druhmi nástrojov a rôznym výberom prostredí a efektov. Môžete vytvoriť 3D kresby, modely áut, nakresliť lietadlo a pod. Táto hra obsahuje aj multiplayer, takže môžete kresliť viacerí naraz.
Strieľačky na štýl wave-shooter
Vymeniť myšku a klávesnicu za ovládače, s ktorými musíte presne mieriť na nepriateľov je jednoducho reálnejšie a záživnejšie. K tomu pridajte obmedzené svetlo a množstvo zombíkov okolo vás a vznikne Vám skvelá hororová hra Brookheaven Experiment. Hra má dva režimy, kampaň a survival. V kampani, teda v prechádzaní príbehom, máte prežiť štyri vlny v každej zo scenérií. Scenérií je 10. Survival je skôr určený pre VR herne, keďže nemáte veľa času na prejdenie celého príbehu, pokiaľ nemáte VR headset. V survivale je vašou úlohou prežiť s obmedzeným počtom nábojov.
Jednou z takých dobrých hier je aj Serious Sam: The Last hope , ktorý ponúka niekoľko planét. Na každej planéte sú štyri stage a je možné si vybrať jednu z troch obtiažností. Vašou úlohou je zabiť všetko, čo sa hýbe. Čaká Vás tu množstvo bezhlavých explodujúcich kamikaze magorov, kostlivcov a lietajúcich príšer. Taktiež Vás na každej planéte na konci štvrtého stagu čaká záverečný boss. Túto hru môžete hrať aj viacerí v jednej herni, alebo s kamarátmi cez internet.
Virtuálna realita nie je len o hraní hier. Môžete sa s ňou aj jednoduchšie učiť. Prezrieť si ľudské telo pomocou aplikácie 3D Organon VR anatomy, jednoducho sa pozrieť na detail orgánu či kosti, všetko s popisom. Úžasná appka pre budúcich medikov. Za spomenutie stojí aj hra The Body VR. Táto hra dokáže naučiť veľa o záhadách ľudského tela. Po nasadení VR headsetu sa hráč ocitne vo vnútri ľudského tela. Na výber máte 7 prehliadok ľudského tela, ktoré sú prezentované krátkymi videami. Prvá cesta vedie krvným riečišťom. Naučíte sa, ako krvinky prenášajú kyslík do celého tela. Následne pokračujete na organely, kde sa naučíte, ako fungujú. Budete taktiež bojovať proti nebezpečným vírusom a pod.
Zážitkové hry
Tým myslím najmä hry, ktoré Vám vytvoria skvelý zážitok. Za spomenutie stojí napr. The Blue, krátka a zaujímavá hra, v ktorej môžete spoznávať morské hlbiny bez toho, aby ste sa museli ponárať. Ďalšou je napr. hra Job Simulator, na ktorej si môžete vyskúšať rôzne povolania. Môžete si zvoliť predavača v supermarkete, automechanika, pracovníka v office a kuchára. Každe z povolaní má 10 misií, v ktorých budete robiť nejakú prácu.
Možností je ale oveľa viac, tie ďalšie budú v samostatnom článku.
Kde si môžem vyskúšať HTC Vive
Samotnú desktopovú virtuálnu realitu si odporúčam aspoň vyskúšať, pred tým, než si ju zakúpite. HTC Vive si môžete vyskúšať vo viacerých VR herniach na Slovensku.
Kde si môžem zakúpiť HTC Vive
HTC Vive sa už od Februára tohto roku oficiálne predáva aj na Slovensku. Do toho času bol dostupný iba v Českej republike. HTC Vivesi ho zakúpiť z Alzy.