Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Oculus konferencia priniesla veľa noviniek, herné zostavy a pripravované tituly
TOP Prispevok
0

Spoločnosť Oculus VR včera organizovala konferenciu Oculus Connect 2, z ktorej sa stáva najväčšie každoročné podujatie týkajúce sa virtuálnej reality.

Hoci bola predstavená vylepšená verzia Gear VR od Samsungu, podujatie sa samotných náhlavných súprav týkalo len veľmi okrajovo. Zameraná bola VR ekosystém Oculusu ako taký.

Vylepšená verzia náhlavnej súpravy príde už v novembri. Zaútočí cenou a širšou podporou zariadení.

Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

Ďakujeme.

Ovládač sa oneskorí

Zatiaľ čo hlavné lákadlo spoločnosti – VR headset Oculus Rift – sa na trhu objaví až v prvom kvartáli budúceho roka (predobjednávky majú byť spustené ešte tento rok), špeciálny haptický ovládať Oculus Touch toto časové okno nestihne.

Trigger pôsobí ako skutočná spúšť zbrane (zdroj: Oculus)

Trigger pôsobí ako skutočná spúšť zbrane (zdroj: Oculus)

Vieme tak, že predávaný by mal byť samostatne (ako pár), keďže samotný Rift ponúkne v „základnej výbave“ Xbox One ovládač od Microsoftu.

Oculus Touch sa na VR trhu predstaví len o niečo neskôr – v druhom kvartáli 2016, pričom okrem netradičného dizajnu ponúkne tri tlačidlá, joystick a „trigger“. K vývojárom sa však dostane v predstihu, tak ako tomu bolo v prípade Developer Kitov samotného headsetu.

Virtuálny 3D skicár

Špeciálneho ovládača sa týkalo viacero noviniek. Jednou z tých najzaujímavejších bolo predstavenie nástroja zvaného Oculus Medium. Spoločnosť ho prirovnáva ku Skicáru v systéme Windows, avšak tentoraz určenom výlučne pre virtuálnu realitu.

Platforma používateľovi ponúka modelovanie a úpravu 3D objektov v reálnom čase. Využitie nástroja v praxi demonštrovali niekoľkí sochári. Medium sa na trh dostane v rovnakom čase ako Oculus Touch.

Hry na obzore

Pôvodná myšlienka projektu Oculus Rift bola zameraná na hry. A na tie spoločnosť pochopiteľne nezabúda. Už teraz sa snaží zabezpečiť, aby po uvedení jej produktu bol na trhu dostatok herných titulov.

Ako nám už bolo dávnejšie známe, medzi očakávané tituly patrí napríklad remake Battlezone či atraktívna vesmírna novinka Adr1ft. Do vesmíru nás zavedie aj EVE: Valkyrie, no dočkať by sme sa mali aj mnohých ďalších hier.

Medzi tie najzaujímavejšie bude patriť aj špecialita pre Oculus Rift – Bullet Train od štúdia Epic Games, ktoré stojí za sériou Gears of War. Novinka má naplno využiť práve spomínaný ovládač Oculus Connect.

Partnerstvo s Microsoftom do projektu virtuálnej reality neprinieslo len ovládač zo známej konzoly, no i rozšírenie hernej ponuky. Pre Oculus Rift bude dostupný aj Minecraft: Windows 10 Edition. Hráči budú mať k dispozícii Creative a Survival mód vrátane multiplayeru. Špeciálna edícia na trh príde na jar.

Oculus podporí vývoj herných titulov aj vlastným SDK vo verzii 1.0, ktoré bude zverejnené v priebehu decembra. Začiatkom budúceho roka má byť zároveň vydané aj SDK špeciálne pre ovládač Touch.

„Oculus Ready“ PC zostavy

Výrobca už dávnejšie avizoval, že počítače vhodné pre virtuálnu realitu nebudú lacné. Aby hráčov pripravil na novú generáciu herných titulov, na trh za pomoci hardvérových partnerov prinesie „Oculus Ready“ zostavy.

Jednotlivé herné PC by pritom nemali cenou prekročiť 1 000 dolárov (890 eur). Ako partneri boli doteraz ohlásení výrobcovia Alienware, Asus a Dell.

(zdroj: Oculus)

Virtuálne kino

Ako v budúcnosti pre Rift, tak aj pre aktuálny Gear VR budú dostupné viaceré streamingové služby. Prvou z nich je Netflix, ktorý v noci vydal vlastnú aplikáciu, ktorú je možné vyskúšať už teraz práve za pomoci headsetu od Samsungu.

Populárnu službu, ktorá sa v budúcnosti ukáže aj na Slovensku, na jeseň doplní Hulu či Twtich a Vimeo.

Svojou troškou prispeje aj filmové štúdio Fox. Obsah virtuálneho kina Oculusu rozšíri viac než stovkou vlastných filmových titulov.

Skutočný svet už nestačí, hranie vo virtuálnej realite je za dverami

Skutočný svet už nestačí, hranie vo virtuálnej realite je za dverami. Natáčanie 360-stupňových videí dostupné pre každého, Sony nás uchvátilo svojím riešením virtuálnej reality.

Zdá sa, že rok 2016 bude skutočne patriť virtuálnej realite. Stále nám však chýba viacero dôležitých informácií, ktoré sa väčšinou týkajú dlho očakávaného Oculus Rift. Naďalej nepoznáme finálnu hardvérovú špecifikáciu, presný dátum príchodu na trh či dostupnosť a cenu.

Zdroj :  zive.sk

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk