Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Skutočný svet už nestačí, hranie vo virtuálnej realite je za dverami
0

Systémy pre sprostredkovanie virtuálnej reality aj inteligentné okuliare sú známe už dlho. Najprv mali skôr vojenské využitie, neskôr sa aj verejnosti otvorili rôznorodé simulátory. Aj na spotrebiteľskom trhu sa už objavili niektoré pokusy – od Google Glass až po Samsung Gear VR.

Všetky tieto riešenia vo svojej dobe nadchli a vyvolali vlnu ohlasov. Na konci triezvych článkov a hodnotení sa ale aj tak nachádzal otáznik a pred ním niektorá z podôb vety „čo s tým“?

Doteraz všetky podobné riešenia pre zakomponovanie virtuálneho sveta do toho skutočného alebo ozajstnej virtuálnej reality narážali na problémy s nedostatkom obsahu. Na IFA sme ale mohli pozorovať, že tento trend sa pomaly mení spolu s tým, ako sa zdokonaľujú samotné technické riešenia.


Video nasníma každý

Viacero výrobcov akčných kamier aj príslušenstva prezentovalo svoje riešenie pre 360-stupňové snímanie okolia. Stačí na to séria kamier a dostatočne rýchly počítač, ktorý vstupné dáta dokáže vyhodnotiť a spracovať – inak je všetko pripravené, video stačí uploadovať.

Ježko z kamier na paličke... a zrazu máte video vhodné pre virtuálnu realitu

V stánku GoPro sme tak mohli sledovať výborné video z kokpitu pilota akrobatickej stíhačky. Dostupnosť tohto riešenia bude mať už čoskoro za následok rýchle rozšírenie podobného obsahu. Tešiť sa tak môžeme na virtuálne prehliadky rôznych budov a dokonca aj prvé pokusy o filmy.

Snahy o inteligentné okuliare

Myšlienka inteligentných okuliarov ešte stále žije, aj keď to Google už (dočasne) zabalil. V stánku Epsonu sme mohli vidieť okuliare Epson Moverio BT200, ktoré síce nie sú novinkou, za posledné mesiace sa ale výrazne rozšíril ekosystém dostupných aplikácií a využití.

Ľubo Vnuk skúša okuliare Epson, ktoré pred používateľa vedia premietať prostredie systému Android

Do okuliarov sa premieta prostredie systému Android. Graficky sú na slušnej úrovni, ani trochu nás ale nepresvedčilo ovládanie za pomoci masívnej škatuľky s veľkým tochpadom a trojice tlačidiel.

Zaujímavý prototyp ukázal v Berlíne aj Intel. Inteligentné okuliare majú v pravej dolnej časti malý displej, na ktorom sa zobrazujú rôzne informácie dôležité pre športovcov – napríklad tep, počet prejdených kilometrov či počet spálených kalórií. Informácie systém prijíma z hrudného pásu, ktorý športovec nosí.

Okuliare pre športovcov od Intelu si vyskúšal Ján Trangel

Hry vo virtuálnej realite sú veľmi blízko

Výrazne vpred sa pohli aj hry vo virtuálnej realite. A nemyslíme teraz strieľanie vesmírnych lodí cez touchpad na Gear VR od Samsungu.

Skutočne úchvatné riešenie ukázalo Sony (známe ako projekt Morpheus), ktoré v spojení s PlayStation a ovládačom Move umožňuje plnohodnotné hranie vo virtuálnom svete. Grafika je uveriteľná, v ukážke sa neobjavovalo žiadne sekanie či spomaľovanie. Pohybovanie sa, práca s predmetmi, streľba… všetko to je možné presne tak, ako sme si to vždy predstavovali. Riešenie by malo byť komerčne dostupné začiatkom budúceho roka.

Rovnako ďaleko zachádzajú aj okuliare HTC Vive, ktoré by mali byť v obchodoch ešte tento rok. Taiwanská značka si verí. Sama sa síce zmieta v problémoch, ale ich hlavným partnerom je spoločnosť Valve, ktorá stojí za najúspešnejším obchodom s hrami, Steamom.

Budúci rok sa môžeme tešiť na riešenie od spoločnosti Oculus, ktorú vlastní Facebook. A zahanbiť sa nenecháva ani open-source systém Razer OSVR.

Razer so svojím projektom OSVR ešte nie je tak ďaleko ako napríklad Sony, stále na hranie potrebuje klasický herný ovládač. Výhodou ale je, že je otvorený pre všetkých

Svoje riešenie VR One v Berlíne ukázala aj nemecká firma Zeiss. Funguje veľmi podobne ako Gear VR, tiež sa do okuliarov zasúva telefón. Akurát je kompatibilná s väčším množstvo modelov smartfónov, poradí si aj s aplikáciami z Google Play (Samsung pracuje iba s vlastným obchodom) a, čo je najdôležitejšie, má omnoho lepší obraz. Aj vás teda prekvapí polovičná cenovka?

Zeiss VR One ponúkajú výbornú obrazovú kvalitu v lacnom tele

Zeiss VR One ponúkajú výbornú obrazovú kvalitu v lacnom tele

Úplne nová oblasť techniky klope na dvere

Keď si k sebe poskladáme všetky tieto indície, nadobúdame pocit, že spájanie skutočného sveta s tým virtuálnym aj samotná virtuálna realita sú bližšie, než sa mnohým môže zdať.

Za posledný rok tieto systémy spravili obrovský skok z pohľadu technológií aj obsahu, konkurencia sa navyše priostruje. Už teraz je isté, že budúci rok bude patriť práve riešeniam rozšírenia reality a virtuálnej reality. Tešíte sa?

Zdroj : zive.sk

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk