Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
WebVR virtuálna realita, ktorá beží na webstránke

Obsah pre virtuálnu realitu musíme zväčša sťahovať. Napríklad, pre mobilnú VR sťahujeme hry a aplikácie z Obchod Play alebo App Store. Pre Windows musíme sťahovať hry a programy zväčša cez herné platformy. Pre konzolovú virtuálnu realitu sú hry, ktoré si môžete stiahnuť alebo kúpiť ako bežnú hru pre PS4. WebVR je ale virtuálna realita bez sťahovania softvéru, priamo v špecializovanom webovom prehliadači spustíte obsah a nasadíte si headset.

Google Chrome, Mozilla Firefox zatiaľ bez podpory

Prehliadač od Google pre Android verziu podporuje iba zariadenia s podporou Daydream. Obsah však môžete sledovať aj na väčšine mobilných zariadení a počítačoch, na ktorých však VR videá a prostredie budete musieť ovládať myšou alebo gestami rúk. Neskôr má prísť podpora aj pre ďalšie VR headsety, vrátane Google Cardboard.


Prehliadače Google Chrome a Mozilla Firefox pre Windows, s ktorými by ste mohli pozerať VR obsah pre headsety ako Oculus Rift a HTC Vive sú zatiaľ bez podpory WebVR. Pokiaľ by ste ale mali už teraz Oculus Rift a HTC Vive, môžete skúsiť Chromium alebo Firefox Nightly, ktoré Vám umožnia spustiť virtuálnu realitu v prehliadači a preniesť ju do VR headsetu.

Chromium

 • Nainštalujte experimentálnu verziu prehliadača Chromium
 • V adresnom riadku, napíšte chrome://flags#enable-webvr a kliknite na aktivovať WebVR.
 • V adresnom riadku, napíšte chrome://flags#enable-gamepad-extensions a zvoľte Rozšírenia pre gamepad na „povolené“.
 • Následne reštartujte
 • Spustite aplikáciu SteamVR.

Firefox Nightly

 • Nainštalujte Firefox Nightly
 • Stiahnite si súbor openvr_api.dll 32-bit alebo 64-bit, podľa toho aký typ OS máte
 • Uložte openvr_api.dll súbor niekde v počítači. (napr. c:\openvr\).
 • Po nainštalovaní Firefox Nightly napíšte do okienka pre zadanie adresy webstránky about:config
 • Zmeňte hodnotu dom.vr.openvr.enabled na true
 • Zmente hodnotu gfx.vr.openvr-runtime na cestu k súboru openvr_api.dll (napríklad c:\openvr\openvr_api.dll)
 • Reštartujte Firefox Nightly.

Čo si môžete vyskúšať ?

Oculus Rift a HTC Vive

Puzzle Rain je hudobná hra, v ktorej môžete vytvárať hudobnú choreografiu. Je určená pre HTC Vive a Mozilla VR a vašou úlohou bude zbierať a ukladať smajlíky, aby ste vytvorili unikátny rytmus.

Celkom zaujímavá ukážka je shopping, vďaka ktorej môžete nakupovať priamo vo virtuálnej realite. Môžete si pozrieť produkty, o ktoré máte záujem priamo na vlastné oči. Položky si taktiež môžete objednať priamo z virtuálnej reality.

Ďalšie zaujímavé WebVR projekty môžete nájsť na stránke MozzilaVR.

Google DayDream

Zaujímavá stránke je napr. dokument Bear 71. V tomto 20-minútovom dokumente sa dozviete viac o medveďoch, kojotoch a ďalších zvierat žijúcich v Kanade. Dokument ukazuje ako tieto zvieratá odchytávajú a monitorujú. Celý tento dokument si môžete pozrieť aj bez headsetu na Webovom prehliadači, ale najväčší zážitok dosiahnete pri použití samotného headsetu DayDream View. Môžete si vďaka vytvoreným snímkom a videám pozrieť zvieratá z kanadského parku.

 

 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk