360 kamery
Pokračovať v čítaní
Google predstavil dve 180-stupňové kamery, ktoré umožňujú zachytávanie fotografií a videí do VR
0

Google je softvérová spoločnosť, ktorá pri tvorbe nových hardvérových technológií spolupracuje s inými spoločnosťami. Veď samotný Google prvýkrát predstavil Google Cardboard, lacné VR okuliare z kartónu, ktoré odštartovali začiatok mobilnej virtuálnej reality. Minulý rok v júni predstavila spoločnosť formát VR180, ktorý slúži na zachytávanie 3D fotografií a videí aj pre virtuálnu realitu. Je to princíp nahrávania dvoma objektívmi, aby bol obsah pre obe oči a vyzeral tak realistickejší vo virtuálnej realite. Na konferencii CES 2018 boli predstavené dve VR180 kamery, ktoré dokážu zachytávať takýto obsah. Lenovo a Yi Technology sú spoločnosti, ktoré si prichystali tieto kamery pre bežných spotrebiteľov.

180-stupňové kamery

360-stupňové kamery sú čoraz častejšie a možno ste sa už s nimi stretli, ide o dva objektívy. Jeden je na prednej strane a druhý na druhej strane, vytvárajú tak každý 180° záber a spolu 360°. Záber je tak možné otáčať, vytvoriť a pozerať vo virtuálnej realite. Môžete sa teda „premiestniť“ do takej fotografie. 180-stupňové kamery sú ale nová technológia, ktorá má iný zámer a to vytvárať videá a fotografie do virtuálnej reality. Neumožňuje teda vidieť široký záber z každého uhlu, no zameriava sa na obsah, ktorý sa nahráva vpredu. Pomocou dvoch kamier tak tvorí ako keby 3D záber, ktorý sa po nasadení VR headsetu zdá reálnejší, ako obyčajné video, ktoré sa prehráva vo virtuálnej realite. Je to princíp nahrávania dvoma objektívmi, aby bol obsah pre obe oči a vyzeral tak realistickejší.

Lenovo Mirage

Kamera od spoločnosti Lenovo má na svojom povrchu len tri tlačidlá. Zapnutie kamery, tlačidlo na fotenie a tlačidlo, ktoré sa umožňuje prepínať medzi režimom fotenia, natáčania a živým vysielaním. Displej na kamere je v rozlíšení 4K UHD a vzadu nájdeme dvojicu 13-megapixelových snímačov s 180 x 180-stupňovým zorným poľom. Vo vnútri kamery sa skrýva procesor Snapdragon 626, s integrovaným X9 LTE modemom a Wi-Fi modulom, ktorý slúži na jednoduché nahrávanie videí a fotografií na internet, bez nutnosti mať smartfón.

Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

Ďakujeme.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk