360 kamery
Pokračovať v čítaní
Google predstavil dve 180-stupňové kamery, ktoré umožňujú zachytávanie fotografií a videí do VR
0

Google je softvérová spoločnosť, ktorá pri tvorbe nových hardvérových technológií spolupracuje s inými spoločnosťami. Veď samotný Google prvýkrát predstavil Google Cardboard, lacné VR okuliare z kartónu, ktoré odštartovali začiatok mobilnej virtuálnej reality. Minulý rok v júni predstavila spoločnosť formát VR180, ktorý slúži na zachytávanie 3D fotografií a videí aj pre virtuálnu realitu. Je to princíp nahrávania dvoma objektívmi, aby bol obsah pre obe oči a vyzeral tak realistickejší vo virtuálnej realite. Na konferencii CES 2018 boli predstavené dve VR180 kamery, ktoré dokážu zachytávať takýto obsah. Lenovo a Yi Technology sú spoločnosti, ktoré si prichystali tieto kamery pre bežných spotrebiteľov.

180-stupňové kamery

360-stupňové kamery sú čoraz častejšie a možno ste sa už s nimi stretli, ide o dva objektívy. Jeden je na prednej strane a druhý na druhej strane, vytvárajú tak každý 180° záber a spolu 360°. Záber je tak možné otáčať, vytvoriť a pozerať vo virtuálnej realite. Môžete sa teda „premiestniť“ do takej fotografie. 180-stupňové kamery sú ale nová technológia, ktorá má iný zámer a to vytvárať videá a fotografie do virtuálnej reality. Neumožňuje teda vidieť široký záber z každého uhlu, no zameriava sa na obsah, ktorý sa nahráva vpredu. Pomocou dvoch kamier tak tvorí ako keby 3D záber, ktorý sa po nasadení VR headsetu zdá reálnejší, ako obyčajné video, ktoré sa prehráva vo virtuálnej realite. Je to princíp nahrávania dvoma objektívmi, aby bol obsah pre obe oči a vyzeral tak realistickejší.

Lenovo Mirage

Kamera od spoločnosti Lenovo má na svojom povrchu len tri tlačidlá. Zapnutie kamery, tlačidlo na fotenie a tlačidlo, ktoré sa umožňuje prepínať medzi režimom fotenia, natáčania a živým vysielaním. Displej na kamere je v rozlíšení 4K UHD a vzadu nájdeme dvojicu 13-megapixelových snímačov s 180 x 180-stupňovým zorným poľom. Vo vnútri kamery sa skrýva procesor Snapdragon 626, s integrovaným X9 LTE modemom a Wi-Fi modulom, ktorý slúži na jednoduché nahrávanie videí a fotografií na internet, bez nutnosti mať smartfón.


Ak by ale nebola pripojená na Wi-Fi, stále má dostatočné vnútorné úložisko s kapacitou 16 GB. K dispozícii je aj slot na microSD kartu, je tu teda možnosť rozšíriť veľkosť pamäte, čo bude pravdepodobne nutné pri tak vysokej kvalite a dlhších videách. Výdrž batérie je cez dve hodiny a nabíja sa cez USB-C port. Spoločnosť Lenovo uvedie kameru do predaja až v druhom štvrťroku, o cene zatiaľ nie je informácia. Cena by ale nemala presiahnuť 400 dolárov.

Yi Horizon VR180

Yi Horizon VR180 zachytáva video vo vysokom rozlíšení 5,7 K. Na kamere sa tiež nachádza 2,2-palcový displej, ktorý je možné otočiť do režimu fotenia selfie. Spoločnosť Yi Technology spravila svoju kameru nenáročnou a jednoduchou na ovládanie, k spusteniu živého vysielania stačí stlačiť jediné tlačidlo. Yi Horizon VR180 sa začne predávať na jar, cena ale nebola oznámená.

 

 

Zdroj : RoadToVR, Google

 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk