Rozšírená realita
Pokračovať v čítaní
Just a Line je zdieľaná rozšírená realita pre iOS a Android
0

Pre systém Android bola prednedávnom predstavená náročnejšia rozšírená realita nazývaná ako platforma ARCore. Pre systém iOS bol zase predstavený model ARKit. Včera bola predstavená prvá Android a iOS aplikácia, od spoločnosti Google. Aplikácia využíva obidve platformy a to naozaj zaujímavým spôsobom. Rozšírená realita je zdieľaná, čo to znamená ? Po pripojení na jednu Wi-Fi sieť môžete spolu zdieľať v rozšírenej realite. Môžete tak na svojom smartfóne vidieť čo kreslí kamarát pomocou druhého smartfónu.

Spoločne v rozšírenej realite

Aplikácia je prvá, ktorá umožňuje vám a vašim priateľom spoločne si vychutnať rozšírenú realitu, aj keď využívate odlišné mobilné systémy. Just a Line je pomerne nenáročná a umožňuje kreslenie kdekoľvek do priestoru, viete si tak vyzdobiť prostredie v AR spoločne dvaja. Obidve zariadenia, na ktorých je spustená aplikácia vedia v reálnom čase spracovávať kreslený obraz, buď ako poskytovateľ obrazu, alebo ako jeho prijímateľ.

Stačí len byť na jednej Wi-Fi a mať ARKit/ARCore

Pripojenie oboch zariadení je pomocou technológie Wi-Fi, Bluetooth, ale využíva aj polohu zariadenia a mikrofón. Aplikácia umožňuje taktiež nahrávanie krátkych videí, ktoré sa dajú následne zdieľať. Na synchronizáciu sa využíva cloudový systém Google, kde jedno zo zariadení vystupuje ako hostiteľ relácie. Následne sa umožní pripojenie ďalším zariadeniam, ktoré čerpajú informácie v reálnom čase. To umožňuje aj hranie jednoduchých hier na oboch platformach Android a iOS súčasne. Pre príklad je na videu zobrazené hranie piškvôriek.


Aplikácia ako keby ukazuje ako môže vyzerať budúcnosť a potenciál aplikácie je naozaj zaujimavý. Pokiaľ bude takto možný svet v rozšírenej realite vidieť nie len pomocou Wi-Fi ale pomocou mobilných dát, budeme tak všetci môcť vidieť napr. pamiatky v AR svete, reklamy alebo nákresy. Čo už je možné aj teraz, ale bude to spracované v reálnom čase a budeme vidieť aj ostatné zariadenia. Pre reálnejší príklad, pri aplikácií Pokémon Go tak nebudete vidieť pokémona iba vy, ale bude sa zobrazovať v tom istom čase aj na inom zariadení a budu ho vidieť všetci rovnako, no z inej strany.

Pokiaľ máte zariadenie, ktoré podporuje ARCore/ARKit tak si aplikáciu môžete stiahnuť do vášho smartfónu a nezabudnite to vyskúšať s priateľom, nakoľko táto aplikácia je o tom.

‎Just a Line - Draw in AR
‎Just a Line - Draw in AR
Developer: Google LLC
Price: Free

Zdroj : Blog Google

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk