Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Ponorenie do virtuálneho sveta vraj zmierňuje bolesť
0

Aspirín alebo počítačová hra? Oboje by mohlo fungovať rovnako, zistil výskum amerických vedcov. Výsledky ukázali, že odvedenie pozornosti pacientov ich ponorením do virtuálneho sveta s využitím počítačovej hry pomáha zmierňovať bolesť, a to dokonca aj u starších ľudí, ktorí na podobné veci nie sú zvyknutí.

hranie, tablet, hra,

Hranie počítačových hier pomáha potláčať bolesť najmä u starších ľudí.

„Bol som prekvapený, keď som videl úroveň analgetickej reakcie, akú predvádzali starší pacienti, pretože práve oni majú na rozdiel od mladších subjektov len malú alebo žiadnu predchádzajúcu skúsenosť s počítačovými hrami či virtuálnou realitou,“ povedal profesor anestéziológie Washingtonskej univerzity Sam Sharar, ktorý sa na výskume podieľal.

V rámci experimentu bolo 25 dospelých starších ako 60 rokov náhodne vystavených pôsobeniu v menej či viac pohlcujúcom virtuálnom prostredí s pomocou programu nazvaného SnowWorld. Skupina vystavená vyššiemu stupňu prechádzala virtuálnou cestou ľadovým kaňonom obývaným snežnými mužmi, tučniakmi, mamutmi a rybami uprostred snežných iglu, a to všetko sledovala na displeji, ktorý blokoval väčšinu ich výhľadu do reálneho sveta. Mohli sa rozhliadať po virtuálnom nebi nad sebou, po stenách kaňonu na ľavej i pravej strane, aj na rieku kľukatiacu sa dole. Kliknutím myši mohli hádzať snehové gule na mamuty, ryby či ďalšie tvory. Ilúziu dopĺňali aj zvuky vrátane mamutieho revania, keď ich zasiahla guľa, jej šplechnutie do rieky, náladová hudba a ďalšie efekty.

Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

Ďakujeme.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk