Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Ponorenie do virtuálneho sveta vraj zmierňuje bolesť
0

Aspirín alebo počítačová hra? Oboje by mohlo fungovať rovnako, zistil výskum amerických vedcov. Výsledky ukázali, že odvedenie pozornosti pacientov ich ponorením do virtuálneho sveta s využitím počítačovej hry pomáha zmierňovať bolesť, a to dokonca aj u starších ľudí, ktorí na podobné veci nie sú zvyknutí.

hranie, tablet, hra,

Hranie počítačových hier pomáha potláčať bolesť najmä u starších ľudí.

„Bol som prekvapený, keď som videl úroveň analgetickej reakcie, akú predvádzali starší pacienti, pretože práve oni majú na rozdiel od mladších subjektov len malú alebo žiadnu predchádzajúcu skúsenosť s počítačovými hrami či virtuálnou realitou,“ povedal profesor anestéziológie Washingtonskej univerzity Sam Sharar, ktorý sa na výskume podieľal.

V rámci experimentu bolo 25 dospelých starších ako 60 rokov náhodne vystavených pôsobeniu v menej či viac pohlcujúcom virtuálnom prostredí s pomocou programu nazvaného SnowWorld. Skupina vystavená vyššiemu stupňu prechádzala virtuálnou cestou ľadovým kaňonom obývaným snežnými mužmi, tučniakmi, mamutmi a rybami uprostred snežných iglu, a to všetko sledovala na displeji, ktorý blokoval väčšinu ich výhľadu do reálneho sveta. Mohli sa rozhliadať po virtuálnom nebi nad sebou, po stenách kaňonu na ľavej i pravej strane, aj na rieku kľukatiacu sa dole. Kliknutím myši mohli hádzať snehové gule na mamuty, ryby či ďalšie tvory. Ilúziu dopĺňali aj zvuky vrátane mamutieho revania, keď ich zasiahla guľa, jej šplechnutie do rieky, náladová hudba a ďalšie efekty.


Skupina s nižším stupňom vystavenia virtuálnemu svetu mala k dispozícii rovnaký program, ale na monitore neblokujúcom výhľad na skutočný svet. Znížili im aj rozlíšenie obrazu, neboli tam zvukové efekty a chýbala aj herná interakcia s virtuálnym svetom. Mohli sa len virtuálne prejsť snežným kaňonom.

Shararov tím vystavil skupiny dvom tridsaťsekundovým termálnym simuláciám bolesti, a to v čase, keď sledovali SnowWorld, a potom vo chvíli, keď vo virtuálnom svete ponorení neboli. „Výsledky ukázali podstatné zmiernenie zmyslového, citového i poznávacieho vnímania bolesti pri oboch stupňoch virtuálnej liečby,“ uviedli vedci, pričom subjektívny analgetický efekt bol podstatne vyšší v skupine s vyšším stupňom virtuálneho zážitku.

Tento výskum neporovnával vplyv virtuálnej reality na rôzne vekové skupiny, ale Sharar už uskutočnil obdobné, doteraz nepublikované, výskumy na účastníkoch stredného veku a na študentoch. Podľa prvých hrubých záverov je subjektívne zmiernenie bolesti obdobné vo všetkých skupinách, a možno dokonca o niečo lepšie u starších pacientov ako u študentov, uviedol Sharar.

Virtuálnu realitu už vedci vyskúšali na zmiernenie posttraumatického stresu vojakov, ktorí sa vrátili z Iraku. Tento terapeutický systém kombinuje realistické pouličné scény, zvuky a pachy, napríklad zápach strelného prachu. Pacienti si vďaka nemu vybavia traumatickú udalosť pod dohľadom odborníka. Dozerajúci lekár počas terapie vyhodnotí, ako veľmi intenzívne vojak príslušný moment prežíva. Liečba virtuálnou realitou pomáha vojakom vyrovnať sa so symptómami, ako sú nočné mory alebo takzvané „flashbacky“ (znovuprežívanie traumatizujúcej udalosti).

Zdroj : Pravda.sk

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk