Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Virtuálna realita s pocitmi tepla, chladu a bolesti pomocou ThermoReal
0

Virtuálna realita sa vyrovná vie napodobniť viacero zmyslov, chýba jej ale sprostredkovanie pocitov. Napr. hrať hru akou je Everest VR , v ktorej môžete virtuálne vystúpiť na vrchol najväčšej hory sveta. No zatiaľ vo virtuálnej realite neviete spraviť teplotu, teda chladenie podobné ako na vrchole hory. Môžete max. zapnúť ventilátor, ktorý bude smerovať na Vás. Juhokórejská firma TEGway sa snaží hlbšie ponoriť používateľov do VR sveta s hmatovou spätnou väzbou. Spoločnosť predstavila thermo-electric device – TED, v preklade teda tenký flexibilný termoelektrický prístroj. Ten umožňuje sprostredkovať tepelné vnemy v rozsahu od 4 do 40 °C.

ThermoReal nie je len pocit tepla a chladu vo virtuálnej realite

Zaujímavosťou je, že okrem sprostredkovania tepla a chladu môže vyvolať aj pocit štipnutia na koži a bolesti. Spoločnosť dúfa, že ich zariadenie ThermoReal budú výrobcovia VR hardvéru integrovať do ovládačov, rukavíc, haptických oblekov, stoličiek. Išlo by tak o vytvorenie novej úrovne ponorenia sa do virtuálnej reality. Zariadenie na flexibilnom termoelektrickom princípe dokáže premeniť telesné teplo na elektrickú energiu. Využíva sa pri tom Seebeckov jav – keď je teplota dvoch stykových plôch rozdielna, obvodom začne pretekať elektrický prúd. Zariadenie pôsobí ako generátor elektrickej energie, a preto sa môže použiť na zber odpadového tepla.


TEGway podal na svoju technológiu už niekoľko patentových prihlášok. Ak ju prijmú výrobcovia zariadení na VR, možno v našich budúcich hrách pribudne pocit chladu a tepla ako ďalší prvok nášho zážitku VR.

Možno by sme v budúcnosti pri VR zážitkoch mohli zažiť aj chlad aj teplo. Ale aj slabú bolesť, teda skôr pocit štipnutia. Tu môže vyvolať použitie jednej línie tepla paralelne s jednou líniou chladu. Uvidíme kedy sa to dostane k vývojárom, ktorý tvoria VR ovladače, rukavice, vesty a pod. TEGway ale už podal na technológiu  ThermoReal už niekoľko patentových prihlášok.

 

 

 

 

 

Zdroj : Mashable

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk