Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Vývojové laboratórium virtuálnej reality Virtuplex už aj v Bratislave

Virtuplex je jedna z popredných českých spoločností, ktorá sa špecializuje na využitie virtuálnej a rozšírenej reality v oblasti real estate, retailu a developmentu, expanduje po štyroch rokoch svojho pôsobenia na českom trhu na Slovensko. Celosvetovo unikátne VR laboratórium s rozlohou 700 m2 Virtuplex otvoril na predmestí Bratislavy. Spoločnosť sa tak rozhodla reagovať na dopyt svojich zákazníkov pôsobiacich na Slovensku. Vďaka tomu sa im odteraz vytvára príležitosť pracovať na svojich projektoch v najväčšej komerčne dostupnej hale pre virtuálnu realitu na svete.

„Expanzia do ďalšej krajiny, ktorá sa mohla uskutočniť aj vďaka nárastu množstva zákazníkov, bola súčasťou strategického plánu spoločnosti. Chceli sme ísť v ústrety našim klientom, ktorí pôsobia nielen na slovenskom trhu. Už teraz, pri otvorení unikátneho VR priestoru, registrujeme pozitívnu spätnú väzbu od miestnych zákazníkov. Veríme preto, že expanzia na Slovensko bola správnou voľbou,“ hovorí spoluzakladateľ Virtuplexu, Pavel Novák, ktorý bude mať na starosti dočasné vedenie slovenskej pobočky sídliacej v administratívnom centre Squarebizz v mestskej časti Bratislava-Bory.

Virtuplex

Firma chce v zahraničí nadviazať na znalosti a nadobudnuté skúsenosti, ktoré od roku 2019 získala a zároveň ukázať slovenským zákazníkom, aký prínos môže mať využitie VR pre ich podnikanie a biznis. „Virtuálna realita pre mňa predstavuje unikátny spôsob, ako priblížiť zákazníkom zážitok z navrhnutého priestoru. Vďaka možnosti voľného pohybu vo virtuálnom dvojčati budovy navníma zákazník oveľa lepšie kompozíciu jednotlivých miestností, ich veľkosť, použitie materiálov aj konečný dizajn. Vďaka rozlohe haly si navyše všetko môže prezrieť vo veľkosti 1:1. Prípadné nedostatky návrhu je vďaka tomu možné vyladiť s architektom ešte predtým, ako sa pristúpi k samotnej stavbe, a vďaka tomu ušetriť čas aj peniaze, ktoré by inak klient do prípadných opráv investoval. Zároveň je virtuálna realita skvelý nástroj na prezentáciu projektu investorom, budúcim nájomníkom a ďalším kľúčovým hráčom,“ hovorí obchodný riaditeľ slovenskej pobočky Virtuplexu, Martin Mihalec.


Pre koho je určený virtualplex ?

Virtuálna realita sa stáva nevyhnutným pomocníkom architektov. Zákazníci na Slovensku môžu  využívať halu, ktorá je o 100 m2 väčšia ako tá v pražských Horných Počerniciach. So svojimi 700 m2 je najväčším komerčne dostupným priestorom pre voľný pohyb vo VR na svete. Dizajn haly pripravil vesmírny architekt Tomáš Rousek, ktorý je tiež autorom známeho projektu Základňa na Mesiaci.

Možnosti využitia VR si v pražskom Virtuplexe vyskúšali desiatky klientov predovšetkým z oblasti real estate. Mnohí z nich sa po pozitívnej skúsenosti vracajú a s Virtuplexom spolupracujú na viacerých projektoch, ako napríklad automobilka Škoda Auto, spoločnosť Procter & Gamble alebo developerské spoločnosti Penta Real Estate, YIT, Crestyl či Amadeus Real Estate, s ktorým Virtuplex spolupracoval na redizajne obchodných priestorov. Pod skúsenými rukami vývojárov z Virtuplexu ožili aj ikonické projekty, akými sú OD Máj, rekonštrukcia hotela Intercontinental a revitalizácia Masarykovho nádražia, kde došlo k úzkej spolupráci s tímom Studia Zaha Hadid Architects. Spoluprácu s Virtuplexom nadviazala aj Slovenská sporiteľňa, ktorá v kooperácii s výskumnou agentúrou IPSOS testovala vzhľad budúcich pobočiek. Virtuálnu podobu získal aj pavilón Českej republiky na EXPO 2020 v Dubaji a charitatívny projekt prvého Domu Ronalda McDonalda v Českej republike.

V rámci strategického plánu smerovania firmy už teraz Virtuplex zisťuje, aká je situácia na poli využitia VR aj v ďalších európskych krajinách. Do budúcnosti tak nebude Bratislava jedinou destináciou, kam Virtuplex vykročí.

Zdroj : TS spoločnosti Virtuplex

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk