360 Videá
Pokračovať v čítaní
YouTube už sleduje aj 360 ° videá. Pridáva heatmapy, ukáže tak, kam sa dívame najviac

360-stupňové videá sú dostupne pre YouTube už od apríla minulého roku. Stačí si len zapnúť YouTube video, ktoré je dostupné v 360°, nasadiť do VR headsetu a môžete zažiť napr. di­vo­kú jaz­du formu­lou 1 ale­bo pozrieť žraloky z hĺbky oceánu. Google ale teraz k videám pridal štatistiky pre autorov videí, teda konkrétne HeatMaps, teda tepelné mapy.  Tie ukazujú, kam sa ľudia najviac dívajú, teda na aký uhol ľudia pozerajú vo virtuálnej realite.

Načo sa ľudia najviac pozerajú

Tepelné mapy sú nástroj, ktorý sa používa najviac pri web stránkach. Zaznamenajú sa kliky, kde ľudia najviac klikajú a následne sa to zobrazí na jednom obrázku. Tie časti stránky, ktoré boli najviac vyklikané sú sfarbené do červena, tie s menšou tendenciou sú zase modrej farby.


Na podobnom princípe je založený aj nástroj 360° Heatmaps od spoločnosti Google. Tu je ale ako merací nástroj použití gyroskop vo vnútri smartfónu, alebo headsetu. Ten sníma smer, teda uhol pohľadu, kam sa užívateľ vo virtuálnej realite pozerá. Tým teda poskytne autorovi videá štatistiku, kde sa ľudia pri sledovaní videá najviac pozerali. Nový nástroj je už dostupný pre autorovov videí na YouTube. Nájdete ho v sekcii „Analytics“ a je dostupný iba pre 360° videá s viac ako 1 000 pozretiami.

Na blogu služby YouTube boli vydané tri odporúčania pri tvorbe VR videí:

  1. Vývojári tepelných máp prišli s tým, že 75% času trávi používateľ sledovaním, toho čo sa nachádza priamo pred ním. Je preto potrebné, aby autori videí, vedeli okamžite zaujať a dôležitú informáciu umiestňovať práve sem.
  2. Videá by mali byť interaktivné, mali by obsahovať animáciu, alebo ukazovateľ, ktorý navedie užívateľa pozrieť sa nie len na prvých 90 stupňov, ale aj ďalej.
  3. Autori videá, by nemali zabúdať, že ľudia pozerajú VR videá na rôznych zariadeniach. Na smartfóne, na počítači atď. Preto potrebujú na zorientovanie sa v priestore istý čas. Preto by dôležita akcia, mala začať až po niekoľkých sekundách.

 

Zdroj : UploadVR , Google Blog

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
25%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
25%
Článok má chybu
50%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk