Virtuálna realita môže byť používaná na liečbu fóbií. Pre virtuálnu realitu je už vytvorených niekoľko hier. Poznáme už hry na aviafóbiu(strach z lietania), klaustrofóbiu, paranoju a taktiež arachnofóbiu (strach z pavúkov). Ako sa lieči fóbia popísala Dana Horváthová z katedry informatiky na FPV UMB v Banskej Bystrici.
Čo je to VRET?
Možnosťou použitia virtuálnej reality (VR) na liečbu fóbií, tzv. VRET (Virtual Reality Exposure Therapy) sa zaoberajú mnohé výskumné projekty a štúdie vo svete. Expozičná terapia virtuálnej reality je typ liečby, ktorý využíva realisticky pôsobiace falošné averzívne podnety na zvýšenie odolnosti voči stresu a na kontrolu negatívnych symptómov. VRET sa používa pri liečbe fóbií, úzkostných porúch, závislostí a posttraumatického stresu (PTSD). Pacienti môžu byť „vystavení“ strachu podnetným spôsobom, ktorý sa zdá byť skutočný, aj keď nie je. Pacient sa po opakovanom podávaní stresujúcej situácie v bezpečnom prostredí prispôsobí stimulu a reakcia na strach a negatívne reakcie sa postupne eliminujú. Aj keď diskusie na túto tému sa v mnohých aspektoch rôznia, väčšina analýz potvrdzuje vysokú účinnosť terapeutických postupov, kde sa využíva vnorenie do simulovaného prostredia, či situácie, z ktorej má pacient v skutočnom svete fóbiu.
Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.
Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.
Ďakujeme.