CardBoard
Pokračovať v čítaní
Moje skúsenosti s Google Cardboard
0

Pred pár týždňami mi prišli okuliare pre virtuálnu realitu Google Cardboard a keďže je to zatiaľ najjednoduchší spôsob, ako si na Slovensku virtuálnu realitu vyskúšať, rád by som sa podelil o pár informácií a mojich skúseností s nimi.

  • Okuliare mi prišli približne 2 týždne po objednaní z Číny. Okuliare som poskladal s kamarátom za pár minút. Pomohlo nám pri tom video z YouTube, kde je proces skladania opísaný.
  • Už pred poskladaním som mal v telefóne stiahnutú aplikáciu Google Cardboard cez Google Play. Cez túto aplikáciu sa dá sťahovať ďalší obsah. Ja som zvolil hneď prvú možnosť a to Vrse. Cez túto aplikáciu sa dajú sťahovať videá a mňa hneď zaujalo hudobné video od kapely U2. Videá sú dosť veľké, v tejto aplikácii to je od 500 mb po niečo vyše jedného giga, čo je na približne 5 minútové videá pomerne dosť. Na stiahnutie je teda potrebné chvíľu počkať.
  • Pri spustení videa bol najväčší problém s magnetickým ovládačom na okraji okuliarí. Ovládač dobre nereaguje a niekedy ho je potrebné stlačiť, alebo posunúť viac kráť, aby sa video spustilo.vrse

  • Samotné video bolo výborné a zaujímavo spracované. Ak pozeráte video po tme a s okuliarmi na ušiach, tak na chvíľu naozaj zabudnete kde ste a ocitnete sa v inom svete. V tomto prípade v koncertnej sále oproti členom skupiny U2 a následne aj na rôznych kútoch sveta, kde rovnakú pieseň spieva napríklad indián v národnom parku či gospelový speváci. Vy sa pri tom môžete otáčať o 360° a vždy vidieť inú časť priestoru, alebo iného hudobníka.


  • Toto video som dal vyskúšať neskôr niekoľkým ľuďom. Kapela U2 je univerzálna kapela, ktorá má len málo odporcov. Reakcie teda boli veľmi pozitívne. Kamarát začal viacerými ,,Wau´´ a pridal k tomu: ,,To je úžasné´´. Po dopozeraní skonštatoval, že to je budúcnosť. Mama sa len zasmiala a povedala zaujímavé. Ďalší kamaráti video skúšali v bare, kde sa nás neskôr prišiel čašník opýtať, či ho cez tie okuliare sledujeme a či si z neho robíme srandu :).

  • Cez okuliare som neskôr pozrel viacero ďalších videí. Zaujalo ma hlavne dokumentárne video o projektoch firmy TOMS, ktorá za každé svoje predané topánky daruje jeden pár topánok ľuďom v núdzi v Strednej a Južnej Amerike. Zaujímavé bolo aj video od značky North Face, ktoré sa ale nenachádza v aplikácii Vrse a treba ho nájsť cez Google Play. Cez toto video sa dostanete do Nepálu, kde si vypočujete rozprávanie horolezca. Rovnako cez Google Play si môžete stiahnuť aj video Paula Mc Cartnyho priamo z koncertu. Video Catatonic z Vrse je zase skvelá ochutnávka toho, ako môže vyzerať horor vo virtuálnej realite.

  • Zo všetkých týchto skúseností sa mi ale najviac páčila hra Lamper VR. V tejto hre ste včelou a pohybom hlavy meníte smer letu, pričom sa musíte vyhýbať rôznym nástrahám a zbierať energiu, alebo rýchlosť a podobne. Bola to jediná hra, ktorú som zatiaľ skúsil, takže sa celkom teším na ďalšie. V hre bolo taktiež zaujímavé ovládacie menu. Medzi možnosťami prepínate nasmerovaním hlavy a magnetickým tlačidlom.lamper menu

  • Musím uznať, že som od Google Cardboard veľa nečakal, hlavne kvôli kartónovému spracovaniu a nízkej cene. Bol som ale príjemne prekvapený. Je pravda, že na komfort a kvalitu Oculus Rift, ktorý som mal možnosť vyskúšať, to nemá, ale za 100-násobne nižšiu sumu si vďaka Google Cardboard môžete virtuálnu realitu dostatočne verne odskúšať.

  • Ešte by som rád dal jednu dobrú radu. Ak ste na výlete s priateľkou, ktorú vidíte po dlhšej dobe a ona vás čaká pri večernom stole s večerou, ktorú navarila, je lepšie okuliare odložiť. Ja som akurát pozeral jedno z videí a nevedel som sa od neho odtrhnúť. To spôsobilo, že sa so mnou priateľka celý večer nerozprávala. Následne mi trvalo niekoľko dní, kým som ju presvedčil, aby si okuliare vyskúšala aj ona. Pozrela si síce iba video U2, ale na tvári sa jej objavil úsmev :).lamperPC VRvrse videa

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Lukáš Kula
Som bývalý aktívny športovec. Svoje pracovné skúsenosti som začal zbierať vo viacerých internetových firmách. Tie ma neskôr dostali do Anglicka, do najväčšej internetovej stávkovej kancelárie na svete bet365.com . Po 4 rokoch som sa vrátil naspäť na Slovensko, vyskúšal si Oculus Rift na jednej konferencii a začal písať o svete virtuálnej reality na virtualnarealita.eu .