HTC Vive / HTC Cosmos
Pokračovať v čítaní
HTC predstavilo novú verziu Vive s prednou kamerou
0

Vylepšená bola ergonómia aj dizajn. Finálneho produktu sa dočkáme o pár mesiacov, lacný však nebude. Taiwanský výrobca v spolupráci so spoločnosťou Valve v Las Vegas predstavil druhú vývojovú verziu headsetu pre virtuálnu realitu. Jeho názov je HTC Vive Pre a k developerom sa dostane v náklade 7-tisíc kusov. Na tému upozornil The Verge.

Oproti verzii spred niekoľkých mesiacov došlo k výraznému vylepšeniu, pričom zariadenie by malo mať blízko k finálnemu produktu. Viaceré úpravy boli zamerané na ergonómiu a vzhľad – nové upínacie popruhy, tesnenie v okolí nosa a vymeniteľná penová výplň má zabezpečiť pohodlné použitie aj pre ľudí s okuliarmi.

Rieši základné problémy

Jasnejší displej dopĺňa dôležitá novinka – kamera umiestnená na prednej strane zariadenia. Rieši problémy s orientáciou v skutočnom priestore, kedy si musí používateľ na krátky čas headset zložil ak sa chce napríklad napiť.


HTC Vive Pre (zdroj: The Verge, HTC)

Dve základné stanice snímajú pohyb človeka po miestnosti. Ten vo virtuálnom svete vidí hranice priestoru, ktoré systém sníma. Ak ich prekročí, automaticky sa aktivuje funkcia kamery. Z pochopiteľných dôvodov sa však bude dať zapnúť aj manuálne.

Údajne by malo ísť o jeden z hlavných dôvodov, prečo HTC nestihlo uviesť produkt ešte koncom minulého roka,  ako sa pôvodne očakávalo. Implementovanie funkcie je vraj natoľko dôležité, že sa oplatilo premeškať vianočnú sezónu a dokonca prísť aj o prvenstvo medzi high-end headsetmi. HTC a Valve totiž po novom plánujú uviesť finálny produkt až v apríli.

Nové ovládače

Výraznou dizajnovou premenou prešli ovládacie prvky. Headset sme doposiaľ nevideli v kombinácii s konvenčnými konzolovými gamepadmi.

Pohybový ovládač prešiel významnou úpravou (zdroj: The Verge: HTC)

Namiesto toho systém využíva dva haptické ovládače so senzormi na snímanie pohybu. Tie sa aktuálne nachádzajú v podivnom kruhu na vrchnej časti zariadení.

Nová verzia priniesla ergonomickejší tvar s jemnejšími hranami, lepšie vyváženie či texturované tlačidlá. Tlačidlo spúšte ponúkne až dve polohy a nabíjateľné lítiové batérie zabezpečia štvorhodinovú výdrž pri hraní.

Lacný nebude

Headset má byť oficiálne uvedený na trh v apríli za zatiaľ bližšie nešpecifikovanú cenu. Očakáva sa však, že spomedzi high-end VR riešení (Oculus Rift či PlayStation VR) bude to od HTC a Valve najdrahšie. Pre porovnanie, (zatiaľ neohlásená) cena Oculus Rift by mala presahovať sumu 350 dolárov (326 eur).

Výrobcovia si uvedomujú, že produkt nemusí byť pre cenovku dostupný každému. Sústredia sa hlavne na technoloogickú vyspelosť riešenia a demonštráciu VR schopností.

Produkt za sebou zatiaľ nemá veľkú marketingovú podporu, no v nasledujúcich mesiacoch by sme sa mali dozvedieť detaily aspoň o herných tituloch, ktoré budú v čase uvedenia dostupné.

Zdroj : Zive.sk

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk