Hrubý odhad ceny VR headsetu poznáme už dávno. Podľa očakávaní sa finálna verzia bude blížiť jeho hornej hranici. Dlho očakávané okuliare pre virtuálnu realitu od Oculus VR prídu na trh v prvom kvartáli budúceho roka. A hoci zatiaľ nepoznáme ich presnú cenu, zakladateľ spoločnosti Palmer Luckey naznačil, aké hodnoty môžeme očakávať. Informáciu priniesol portál Road to VR.
Ako sme vás informovali už pred rokom, plánované cenové okno pre headset bolo stanovené pomerne široko. Odhadovaná cena sa mala pohybovať v intervale 200 až 400 amerických dolárov (179 až 358 eur).
Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.
Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.
Ďakujeme.
Kvalita sa odrazí na cene
Palmer Luckey v rozhovore uviedol, že cenovka Oculus Rift presiahne 350 dolárov (314 eur), za ktoré sa aktuálne predáva verzia DK2 (Developer Kit 2) pre vývojárov.
„Sme zhruba na tejto hranici, ale bude to stáť viac než toľko. Dôvodom je, že sme pridali veľa technológií, ktoré v časoch DK1 a DK2 neexistovali,“ vysvetľuje Luckey dôvody stojace za vyššou cenou, ktorú tak môžeme očakávať medzi 350 až 400 dolármi.
Zakladateľ firmy zároveň uviedol, že čo najnižšia cena ani nebola cieľom. Tým je priniesť maximálnu možnú kvalitu a produkt, ktorý bude na trhu jasne najlepší. Za vyššími výrobnými nákladmi stoja aj komponenty z vlastnej dielne. Displeje použité v okuliaroch sú určené špeciálne pre virtuálnu realitu a vznikli v spolupráci so Samsungom. Špeciálne šošovky sú naopak údajne jedny z najzložitejšie vyrábaných.
Na trhu budú v čase uvedenia Rift do predaja aj konkurenčné riešenia, ako napríklad Samsung Gear VRči VR One, ktoré síce fungujú len v kombinácii so smartfónom, no sú cenovo veľmi dostupné. Oculus VR sa tak zameria na high-end segment VR trhu. Je potrebné pripomenúť, že súčasťou balenia Oculus Rift nebude pár špeciálnych ovládačov Oculus Touch. Tie budú predávané samostatne, ich cena zatiaľ rovnako nie je známa. Na trh prídu až v druhom kvartáli 2016.
Odmena pre prvých podporovateľov? Je to možné
Luckey zároveň naznačil, že spoločnosť si spomenie na ľudí, ktorí ju podporili v jej začiatkoch. Tie sa datujú ku Kickstarterovej kampani v roku 2012, kedy projekt virtuálnej reality vyzbieral svojho času rekordných 2,4 milióna dolárov (2,15 milióna eur).
Takmer 10-tisíc dobrovoľníkov, ktorí projekt podporili, by sa tak mohlo dočkať určitej odmeny. O čo však pôjde zatiaľ nie je známe. Luckey uviedol, že výrobca sa k tejto téme vráti v budúcnosti.
Oculus VR zároveň informoval, že prvý headset už zišiel z výrobnej linky. Nejde však o produkt určený konečným spotrebiteľom, no skôr testovanie výrobného procesu a pred prípravu na distribúciu prvých zariadení.
Zdroj : Zive.sk