Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Budeme sledovať vesmír cez Virtuálnu realitu
0

Kamera pre virtuálnu realitu umiestnená na vesmírnej stanici ISS sprostredkuje zážitky z vesmíru miliónom ľudí na Zemi. Cieľom nového startupu SpaceVR je vyslanie prvej kamery pre virtuálnu realitu do vesmíru. Kamera umiestnená na vesmírnej stanici ISS má sprostredkovať čo najväčšiemu počtu ľudí zážitky, aké prežívajú astronauti. O novom projekte informuje portál Motherboard.

Na realizácii zámeru sa podieľajú v rámci spoločnosti SpaceVR aj astronauti a vedci z NASA. Funkčný prototyp kamery majú už pripravený, jej obal plánujú vytlačiť priamo vo vesmírnej stanici ISS na 3D tlačiarni Zero G printer. Takto chcú znížiť náklady na transport materiálu na obežnú dráhu. Kompletnú montáž zariadenia vykonajú astronauti priamo na mieste.


Kamera bude nainštalovaná na pozorovacom module Cupola v rámci vesmírnej stanice ISS. Vizuálny zážitok bude môcť sprostredkovať akéhokoľvek zariadenie na sledovanie virtuálnej reality.

Zbierka na startup prostredníctvom portálu Kickstarter začala včera. Cieľová suma predstavuje 500 tisíc amerických dolárov a kampaň trvá do 10. septembra.  Zatiaľ sa podarilo vyzbierať približne 10 000 dolárov. Kamera sa však na orbitu dostane už v tomto roku v prípade akéhokoľvek výsledku.

Ušľachtilý zámer v pozadí

Projekt má za cieľ priblížiť ľuďom pohľady a zážitky, ktoré boli doposiaľ výhradne určené len pre úzky okruh astronautov. Pri nádhernom pohľade na Zem z vesmíru sa u niektorých objavila silná zmena vnímania života na našej planéte. Videli aká je Zem nádherná a malá v porovnaní s vesmírom a hlboko si uvedomili potrebu starať sa o ňu a chrániť ju.

Sprostredkovanie podobných zážitkov prostredníctvom virtuálnej reality veľkému množstvu ľudí, by podľa autorov projektu mohlo mať výrazný vplyv na ich vnímanie života. Pravdepodobne sa budú oveľa viac starať o to, ako zachovať planétu neporušenú. Takáto kolektívna zmena vo vedomí by mohla mať silný pozitívny účinok na ochranu životného prostredia.

Kamera Overview One a časový rámec pre inštaláciu ďalších kamier (zdroj: SpaceVR)Kamera Overview One a časový rámec pre inštaláciu ďalších kamier (zdroj: SpaceVR)

Virtuálne objavovanie vzdialeného vesmíru

Kamera na ISS nemá byť konečným cieľom projektu. V blízkej budúcnosti plánuje spoločnosť SpaceVR vyslať podobné kamery na Mesiac, asteroid a na Mars. Milióny ľudí na Zemi sa budú môcť stať virtuálnymi vesmírnymi bádateľmi.

zdroj : zive.sk

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk