Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Virtuálna realita ako budúcnosť žurnalistiky
0

Virtuálna realita zmení množstvo odvetví, či už je to herný biznis, šport, zdravotníctvo alebo filmový priemysel. Ako sa ukazuje, ďalším odvetvím, ktoré sa tomuto trendu tiež nevyhne, je spravodajstvo. Viete si predstaviť, že namiesto pozerania správ o teroristickom útoku, sa dostanete priamo do deja a tento teroristický útok sami zažijete? Presne o to sa pokúsila Nonny de la Peña, uznávaná novinárka, ktorá so svojím tímom pripravila zážitok vo virtuálnej realite, ktorý prenesie diváka na rôzne miesta. Nazvala to pohlcujúci žurnalizmus. Predstavte si napríklad, že ste na námestí v Sýrii, kde sa práve stanete obeťou bombového útoku presne tak, ako ste to pred týždňom mohli vidieť iba vo videu na YouTube, alebo v televízii . Táto skúsenosť dokáže zmeniť spôsob, akým ľudia prežívajú správy tým, že im pridá empatický rozmer, keď situáciu divák zažíva takpovediac celým svojim telom. Takto pripravenú scénu spolu s Oculus Rift potom zobrali napríklad na Sundance filmový festival, Svetové ekonomické fórum alebo do múzea v Londýne, kde si ju mohli návštevníci vyskúšať. Scénky divákov naozaj dostali, mnohých priviedli k slzám. Podľa 54 zapísaných strán v knihe návštev to bol zážitok, ktorý si z múzea budú pamätať najviac. Viem si predstaviť, že si jedného dňa takto vyskúšame na vlastnej koži osudové okamihy z plavby na Titaniku, prvé pristátie na mesiaci, atentát na prezidenta a ďalšie správy, ktoré zmenili chod dejín.

Zdroj: TED.com


Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

Ďakujeme.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Lukáš Kula
Som bývalý aktívny športovec. Svoje pracovné skúsenosti som začal zbierať vo viacerých internetových firmách. Tie ma neskôr dostali do Anglicka, do najväčšej internetovej stávkovej kancelárie na svete bet365.com . Po 4 rokoch som sa vrátil naspäť na Slovensko, vyskúšal si Oculus Rift na jednej konferencii a začal písať o svete virtuálnej reality na virtualnarealita.eu .