Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Mozilla oznámila AR/VR webový prehliadač – Firefox Reality
0

Mozilla, nezisková spoločnosť, ktorá stojí za webovým prehliadačom Firefoxu, dnes oznámila nový webový prehliadač s názvom Firefox Reality. Program s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý Mozilla prezentuje,  bol postavený zo základov pre samostatné headsety s virtuálnou a rozšírenou realitou.

Na blogu spoločnosti Mozzila sa hovorí o tom, že Firefox Reality sa zameriava najmä na to, aby sa na webe ponúkala „široká škála zariadení a platforiem“ vrátane samostatných headsetov ako napríklad HTC Vive Focus. Taktiež bolo publikované video z vývoja prehliadaču Firefox Reality, ktorý beží na zariadení HTC Vive Focus.

Väčšina všetkých zariadení pre virtuálnu realitu má alebo bude mať vlastný webový prehliadač. Mozilla je s tým v poriadku a pomocou svojho projektu Firefox Reality, podobne ako v prípade štandardnej verzie Firefox, pretože poskytuje riešenie, ktoré je nielen hardwarovo agnostické. Taktiež pôsobí ako základňa pre integráciu väčších AR/VR projektov, ako sú WebVR a WebAR. Myšlienkou spoločnosti je pre  Web AR / VR vytvoriť úplne nový spôsob poskytovania a interakcie s virtuálnymi zážitkami, ktoré by nevyhnutne boli založené na webových stránkach a nebudú v špecializovaných obchodoch s obsahom ako je platforma Steam. V súčasnej dobe to boli menšie, ľahké zážitky, ale Mozilla vidí využitie týchto webových skúseností rastúcich v potenciáli.


Prehliadač, ktorý spojí VR headsety a umožní viac 3D webových stránok

„Zmiešaná realita je divoký západ,“ píše hlavný riaditeľ divízie Mozilla pre výskum a vývoj Sean White. „Ako píšete? Ako vyjadrujete emócie? Ako vidíte miliardy existujúcich 2D webových stránok, ako aj nový 3D obsah? Ako komunikujete? Kto mapuje svet a kto kontroluje to, čo vidíš? Môžeme stavať na našej práci s rozpoznávaním hlasu a pripojenými zariadeniami, aby sme vytvorili lepšie zážitky z prehliadania? Radi sme tieto otázky riešili. Všetko je nové a neustále budeme a experimentujeme s nájdením tých správnych odpovedí. “

Je to ešte skoré obdobie pre Firefox Reality, a zatiaľ čo spoločnosť neoznámi zoznam podporovaných VR headsetov, otvorený zdroj projektu umožňuje výrobcom ľahko pridať prehliadač na svoju platformu. Spoločnosť tvrdí, že poskytnú informácie o tom, kedy Firefox Reality a aký headset budú prístupné. Dozviete sa to na Twitteri.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
100%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk