Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
3dRudder je podložka na nohy, s ktorou sa môžete pohybovať v hrách
0

Pri hraní hier využívame najmä ruky, jednou rukou klávesnicu a druhou myšku. No hry vo virtuálnej realite potrebujú aj použitie nôh. Nakoľko pri nasadenom headsete nevidíte na klávesnicu, používanie klávesnice je značne obmedzené. 3dRudder je ale zariadenie, na ktoré si položíte nohy a môžete sa pohybovať v hrách, VR hrách, pri modelovaní a pod.

Možno ste už počuli o zariadeniach ako Virtuix Omni, o ktorých sme už dávnejšie informovali a slúžia ako zariadenia, v ktorých sa môžete pohybovať vo virtuálnej realite chodením. Toto zariadenie je ale príliš drahé a vyžaduje si špecializovanú obuv a množstvo faktorov, ktoré jej neumožňujú plnohodnotné využitie. Alternatívou ale môže byť 3DRudder, ktorý je ale určený na sed.


3DRudder, je vlastne kormidlo, ktoré umožní na PC pracovať alebo hrať hry pomocou nôh. Toto zariadenie vyzerá ako kruhová podložka na nohy rozdelená na dve nášľapné časti. Pomocou naklápania prebieha samotné ovládanie. Firma sama vyhlasuje, že 3DRudder je zariadenie, ktoré vám uvoľní ruky, takže v praxi všetko vyzerá tak, že používateľ sedí na stoličke a pracuje alebo hrá pomocou svojich nôh.

https://www.youtube.com/watch?v=DuXocPv-XQE

Zariadenie má dve nášľapné citlivé miesta, ktorá rozpoznajú, či sú vaše nohy na podložke, alebo nie. Zariadenie sa po zdvihnutí nôh vypne. 3DRudder by sa vo svojej podstate dal prirovnať k joysticku, pretože nakláňať ho môžeme do všetkých strán, keď napríklad ovládač nakloníme dopredu, pobežíme v hre rýchlejšie. Zároveň je tiež možné ovládať každú stranu kruhového zariadenia zvlášť, nakláňať každú nohu inak, čo otvára ešte viac možností.

3dRudder umožňuje použivať nohy vo virtuálnej realite

Svoje uplatnenie nájde nielen ako zábava, ale aj ako pomocník pri práci. Napríklad architekti alebo 3D umelci môžu takto regulovať uhol pohľadu na svoj projekt a mať voľné ruky na ovládanie myši a klávesnice. Ovládač pre virtuálnu realitu bol prvýkrát predstavený na veľtrhu CES v januári 2015. Predstavené na CES bolo aj v roku 2016 a 2017. Model predstavený tento rok je bezdrôtový  a nazýva sa 3dRudder Wireless. Nový model má  kompatibilitu pre Oculus Rift, HTC Vive a Gear VR. Nový model sa pripojí cez Bluetooth a má batériu, ktorá má mať 12 hodín prevádzky.

Nová verzia bude v predaji na jar tohto roka za cenu 199€. Staršia verzia za 179€.

 

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
100%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk