Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Google pracuje na virtuálnej realite bez káblov a ďalšieho zariadenia
0

Pár dni dozadu sa konala každoročná konferencia Google I/O 2017, na ktorej predstavuje spoločnosť Google svoje novinky pre verejnosť a vývojárov. Nechýbali ani novinky zo sveta virtuálnej reality, aj keď ich bolo podstatne menej ako minulý rok.

Daydream – podpora nových smartfónov

Minulý rok oznámil platformu Daydream. Daydream je platforma ktorá spája hardvér a softvér. Virtuálna realita poháňaná smartfónmi bude mať špeciálnu hardvérovú výbavu, aby sa postarala o dostatočne dobrý zážitok. Operačný systém Android N je optimalizovaný pre virtuálnu realitu. Prostredie systému vyzerá veľmi jednoducho. Je to prostredie, v ktorom sa budete môcť pohybovať, spúšťať aplikácie bez toho, aby ste museli otvárať headset a zmeniť aplikáciu, ako je to teraz. Tento rok oznámil, že bude podporovať aj nový Samsung Galaxy S8 a S8+. Má podporovať aj nový telefón od LG, ide o nový high-endový model, ktorý ešte nebol predstavený. Mal by to byť nástupca modelu V20, teda LG V30.


Samostatný VR Headset – Standalone Daydream VR

Google chce v spolupráci s hardvérovými partnermi HTC a Lenovo vytvoriť samostatný VR headset do konca tohto roka. Dnes k behu virtuálnej reality potrebujete dve zariadenia. Prvým sú VR okuliare a druhým je zariadenie, na ktorom prebieha výkon. Buď je to smartfón a označujeme ho ako mobilná virtuálna realita, alebo je to desktopová virtuálna realita, ktorá potrebuje výkonný počítač. Google chce ale vytvoriť samostatný VR headset, ktorý pre svoje fungovanie nebude potrebovať žiaden počítač ani smartfón.

Vľavo mobilná virtuálna realita a vpravo VR headset, ktorý nepotrebuje žiadny externý výkon.

WorldView – sledovací systém

Priestorová virtuálna realita je zatiaľ dostupná iba v pred-pripravenej miestnosti. V tej nájdete viacero snímačov, ktoré sledujú, kde sa nachádzate a ako držíte ovládače v priestore. Standalone VR headset od Google má mať schopnosť uvedomiť si svoju pozíciu v priestore bez pomoci káblov a snímačov.

Tento sledovací systém má názov WorldView a s vývojom pomáha spoločnosť Qualcomm. Google má za sebou skutočne silné zoskupenie hardvérových výrobcov a pomocou spolupráce by sa tento ambiciózny projekt mohol naozaj uskutočniť.  Osobne predpokladám, že by to malo byť s vydaním nového VR headsetu.

 

Zdroj : RoadToVR

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk