Pár dni dozadu sa konala každoročná konferencia Google I/O 2017, na ktorej predstavuje spoločnosť Google svoje novinky pre verejnosť a vývojárov. Nechýbali ani novinky zo sveta virtuálnej reality, aj keď ich bolo podstatne menej ako minulý rok.
Daydream – podpora nových smartfónov
Minulý rok oznámil platformu Daydream. Daydream je platforma ktorá spája hardvér a softvér. Virtuálna realita poháňaná smartfónmi bude mať špeciálnu hardvérovú výbavu, aby sa postarala o dostatočne dobrý zážitok. Operačný systém Android N je optimalizovaný pre virtuálnu realitu. Prostredie systému vyzerá veľmi jednoducho. Je to prostredie, v ktorom sa budete môcť pohybovať, spúšťať aplikácie bez toho, aby ste museli otvárať headset a zmeniť aplikáciu, ako je to teraz. Tento rok oznámil, že bude podporovať aj nový Samsung Galaxy S8 a S8+. Má podporovať aj nový telefón od LG, ide o nový high-endový model, ktorý ešte nebol predstavený. Mal by to byť nástupca modelu V20, teda LG V30.
Samostatný VR Headset – Standalone Daydream VR
Google chce v spolupráci s hardvérovými partnermi HTC a Lenovo vytvoriť samostatný VR headset do konca tohto roka. Dnes k behu virtuálnej reality potrebujete dve zariadenia. Prvým sú VR okuliare a druhým je zariadenie, na ktorom prebieha výkon. Buď je to smartfón a označujeme ho ako mobilná virtuálna realita, alebo je to desktopová virtuálna realita, ktorá potrebuje výkonný počítač. Google chce ale vytvoriť samostatný VR headset, ktorý pre svoje fungovanie nebude potrebovať žiaden počítač ani smartfón.

Vľavo mobilná virtuálna realita a vpravo VR headset, ktorý nepotrebuje žiadny externý výkon.
WorldView – sledovací systém
Priestorová virtuálna realita je zatiaľ dostupná iba v pred-pripravenej miestnosti. V tej nájdete viacero snímačov, ktoré sledujú, kde sa nachádzate a ako držíte ovládače v priestore. Standalone VR headset od Google má mať schopnosť uvedomiť si svoju pozíciu v priestore bez pomoci káblov a snímačov.
Tento sledovací systém má názov WorldView a s vývojom pomáha spoločnosť Qualcomm. Google má za sebou skutočne silné zoskupenie hardvérových výrobcov a pomocou spolupráce by sa tento ambiciózny projekt mohol naozaj uskutočniť. Osobne predpokladám, že by to malo byť s vydaním nového VR headsetu.
Zdroj : RoadToVR
