HTC Vive / HTC Cosmos
Pokračovať v čítaní
Valve predstavilo „SteamVR Home“ Beta, nové prostredie pre SteamVR
0

Na väčšine desktopových VR headsetov máte po nasadení na hlavu 3D prostredie, v ktorom si môžete zvoliť akú hru chcete hrať. Najlepšie bol na tom zatiaľ Oculus, ktorý mal pre Gear VR a Oculus Rift domček, nazývaný aj Oculus Home. V ňom ste si mohli pozrieť posledné tituly, zľavy a udalosti a napravo máte zoznam priateľov. Valve však so svojou platformou Steam zatiaľ takúto možnosť nemalo a prepnúť sa do inej hry ste mohli iba pomocou menu, ktoré sa aktivovalo po stlačení tlačítka. To sa už však zmenilo so SteamVR Home Beta, ktorá už je teraz dostupná v beta verzii SteamVR. Ide o plné 3D prispôsobiteľné prostredie so zameraním na spoločenské funkcie a plnohodnotné rozhranie.

Oculus Home, prostredie, ktoré sa zobrazí po nasadení Oculus Rift.

Spoločnosť Valve uviedla v piatok svoju verziu SteamVR Home v beta verzii SteamVR. Predstavuje tak víziu oboch spôsobov, ako preklenúť medzeru medzi rozhraním a funkčnej sociálnej interakcie s priateľmi vo VR. Jedná sa o najkomplexnejšiu a najrozsiahlejšiu aktualizáciu, ktorú používatelia SteamVR zaznamenajú.


 

Ktokoľvek, kto doteraz používal HTC Vive, bol oboznámený so základným rozhraním Steam VR – „Construct“, odkiaľ mohol prehliadať a kupovať hry, meniť pozadie a ďalšie. Toto rozhranie dostalo od jeho vydania nespočetné množstvo aktualizácií, ale hlavné skúsenosti neboli naozaj pokročilejšie. Doteraz ste si mohli vo svojom prostredí iba nastaviť tapetu, zmeniť farbu ovládačov, ale vo všeobecnosti to nebol virtuálny priestor, v ktorom ste mohli tráviť veľa času. So SteamVR Home chce Valve, aby ste vo virtuálnej realite zostali dlhšie a mohli využívať množstvo nových funkcií, aby ste s vašimi kamarátmi.

SteamVR Home

Návod ako používať SteamVR Home

Prvá veľká aktualizácia pridáva podporu pre 3D prostredia. Môžete si vybrať z viacerých 3D scén, ktoré sú dodávané od tvorcov Steamu alebo od komunity. Toto nové prostredie je poháňané rovnakou základnou technológiou, ktorá odštartovala pôsobivú skúsenosť s fotogrammetriou spoločnosti Valve „Destinations“, ktorá bola súčasťou hry The Lab.

To znamená, že po aktualizácii a nasadení VR headsetu budete môcť prechádzať po 3D prostrediach. Môžete využívať vytvorené objekty. Vyskúšal som si niekoľko prostredí a každé je unikátne. Zatiaľ čo v jednom máte štandartne iba apartmán s obrazovkou hier, v inej máte strelnicu. V ďalšej som zase objavil hru kameň, papier, nožnice. Výhodou tohto prostredia je, že do neho kedykoľvek viete pozvať svojich priateľov, alebo sa k ním pripojiť.

Kreativita v SteamVR Home

Akonáhle máte nastavené 3D prostredie, môžete si do neho importovať 3D rekvizity ako sú lopty, nábytok, oblečenie a iné nástroje. V podstate si tak viete vymodelovať vlastný dom, alebo priestor. Jednoducho si môžete pridať veľký gauč, posteľ či monitor. Samozrejmosťou je aj maľovanie podobne ako v Tilt Brush, stačí vybrať z poličky štetec a nakresliť si čokoľvek.

Možnosť tvorby avataru a miestnosti priateľov

Akonáhle budete spokojní s vašim prostredím, môžete následne pozvať všetkých priateľov, ktorí majú VR headset kompatibilný so systémom SteamVR. Môžete tak byť viacerí v jednom priestore. Rozoznávate sa pomocou avatara, na ktorom si môžete nastaviť viacero vecí. Máte na výber niekoľko tvárí, no nie ľudských, ide o robotické tváre. Okrem nastavení farby hlavy si môžete zvoliť aj ruky a ich farbu. Následne si k avataru môžete pripnúť viaceré objekty, ako sú čiapky a rôzne geometrické útvary, čím môžete vyrobiť niečo kreatívne a originálne.

SteamVR Home je zatiaľ dostupné iba v SteamVR beta verzii.

Ako nastaviť SteamVR Beta

  1. Zapnite Steam
  2. Nájdite ikonku Steam v pravom dolnom rohu a vyberte Moje hry
  3. Kliknite na SteamVR pravým tlačidlom na položku Vlastnosti
  4. Vyberte kartu BETAVERZE a z rozbaľovacieho zoznamu vyberte SteamVR Beta

Je to veľmi dobrý krok od spoločnosti Valve a posúva SteamVR z obyčajného výberu hier na zaujímavý a sociálny priestor na úvodnú skúsenosť VR. Samozrejme, existuje ešte viacero chýb v tomto novom prostredí, ale to sa do finálnej verzie určite doladí a čoskoro si budete môcť vychutnať nové prostredie.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
100%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk