Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Ako používať SteamVR pre Oculus Rift
0

Valve v spolupráci s HTC vytvorili headset HTC Vive. Valve je taktiež zakladateľom hernej platformy Steam, ktorá je populárna medzi veľkým množstvom hráčov. Len pre samotný HTC Vive má aktuálne podporu 1181 hier. Valve sa snaží, aby užívatelia Oculus Rift nakupovali aj na Steame. Preto je v SteamVR už 533 dostupných hier pre Oculus Rift a pre Oculus Touch je to 370 hier. Ako jednoducho nainštalovať SteamVR ? To sa dozviete v článku.

Valve sa so svojou platformou Steam a konkrétne SteamVR snaží pripraviť obsah pre všetky VR okuliare. Steam VR teda tiež podporuje svoju konkurenciu Oculus Rift a dokonca aj starší vývojarský headset Rift DK2. Sú ale aj VR hry, ktoré podporujú OSVR. Ako teda spustiť hry na Steame pre Oculus Rift ?


1. Uistíte sa, že Oculus Home je nainštalovaný

Oculus Home

Prvým krokom k fungovaniu Oculus Rift a SteamVR je ubezpečiť sa, aby bol nainštalovaný základný program správne. Ak ste tak ešte neurobili, kliknite tu pre stiahnutie Oculus Home. Tento program Vás prevedie inštaláciou spotrebiteľskej verzie Oculus Rift (a Rift DK2 tiež). Po inštalácii sa uistite či môžete spustiť domáce prostredie Oculus Home VR bez problémov. Stačí si nasadiť headset a program nabehne automaticky. Tento program je základom komunikácie medzi Riftom a počítačom. Musíte ho používať aj pri externých aplikáciach.

 

2. Aktivujte „neznáme zdroje“

Otvorte aplikáciu Oculus bez používania headsetu. V pravom hornom rohu kliknite na ikonu ozubeného kolesa – nastavenia. Na ľavej strane menu kliknite General, zaškrtnite prepínač neznámych zdrojov tak, aby bol povolený. Nezatvárajte Oculus desktopovú aplikáciu.

3. Nainštalujte SteamVR

Zapnite Steam (pokiaľ Steam nemáte, odtiaľ si ho môžete stiahnuť). Ak nie ste automaticky vyzvaní vyskakovacím oknom pre inštaláciu SteamVR, môžete to urobiť následovne. Knižnica (Library)> Nástroje a inštalovať SteamVR zo zoznamu.

4. Spusíte SteamVR

Po inštalácii SteamVR uvidíte ikonu VR v pravom hornom rohu okna Steam (v blízkosti tlačidla minimalizovať a maximalizovať). Kliknutím na túto možnosť sa Vám spustí SteamVR. Váš Rift by mal byť detekovaný a vy by ste mali byť schopní, po nasadení náhlavnej súpravy, vidieť verziu VR v SteamVR. (Poznámka: Oculus aplikácia musí byť spustená na pozadí.) Pokiaľ máte ovládače Oculus Touch, musíte ešte nastaviť hraciu plochu.

 

SteamVR hry pre Oculus Rift

Teraz, keď máte Oculus Rift a SteamVR prepojený, musíte vedieť, aké hry podporujú Rift. Hry na SteamVR sú navrhnuté pre rôzne headsety, vstupy a herný priestor. Pomocou vyhľadávania môžete nastaviť zobrazovanie iba Oculus Rift hier. Niektoré hry Rift podporujú, aj keď to oficiálne nepíšu. Niektoré si zase môžete s aplikáciou FakeVive zahrať, aj keď sú exkluzívne pre Vive.

Hry môžu byť navrhnuté tak, aby podporovali hranie hier v stoji, v sede, s ovládačmi a pod. Pred zakúpením každej hry sa pozorne pozrite na konkrétny headset, vstup a herný priestor a nezabudnite sa uistiť, že hra podporuje VR.

Triedenie titulov na steame:

Headset
HTC Vive
Oculus Rift
OSVR

Vstup
Pohybové ovladače
gamepad alebo herný ovládač
Klávesnica / myš

Herný priestor
V sede
V stoji
V priestore

Hranie hier bez podpory VR vo VR kino móde

Ak ste PC Gamer, pravdepodobne máte obrovskú knižnicu non-VR hier a chceli by ste ich previesť do VR. S režimom Desktop Theater SteamVR môžete prehrávať celú knižnicu hier vo virtuálnej realite na veľkoplošnom TV. Tento režim Vám umožní hrať na virtuálnom televízore s veľkou obrazovkou v domovskom divadle.

 

Ako vytvoriť screenshot na Oculus Rift ?

Tvorba screenshotov na HTC Vive je jednoduchá a znázornená po stlačení tlačítka pauza v SteamVR menu. Ako je to ale s Touch ovládačmi ? Pre tvorbu fotografií pre Rift musíte držať ľavé tlačidlo menu (bežne s ním stopnete hru) a hneď po tom podržte spúšť (bežne s ním strieľate alebo vyberáte). Obe podržte po dobu približne 2 sekúnd. Mali by ste dostať oznámenie od Steamu o vytvorení obrázku. Obrázok bude dostupný vo VR režime, ale aj v non-VR režime.

Zdroj

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
50%
Pobavilo ma to
50%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk