Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Oculus Rift je najpoužívanejší VR headset na Steame
0

Podľa prieskumu hardvéru a softvéru vo februári spoločnosti Valve sa Oculus Rift stal najpoužívanejším VR headsetom na platforme Steam. Jeho podiel na trhu VR headsetov je na Steame s takmer 2% náskokom oproti konkurencii HTC Vive. Toto je prvýkrát, čo Rift prekonal mesačný prieskum spoločnosti Vive v spoločnosti Valve.

Štatistiky platformy Steam

Každý mesiac spoločnosť Valve prevádzkuje prieskum medzi používateľmi Steamu. Steam je platforma, ktorá slúži na nakupovanie hier, vytváranie komunít, podporovanie nových hier a digitálnu tržnicu. Aktuálne Steam používa 18.5 milióna ľudí. Vyhodnocujú základné štatistiky o tom, aký druh hardvéru a softvéru používajú používatelia Steamu a ako sa veci časom menia. Prieskumy zahrňujú aj štatistiku s virtuálnou realitou. Účasť na prieskume je dobrovoľná.


Najpoužívanejší VR headset je Oculus Rift, ale len tento mesiac

Najnovšie výsledky za mesiac február ukazujú, že konkurenčný headset HTC Vive prehral 1,58% trhový podiel od januárového prieskumu, čo v kombinácii s Rift a jeho ziskom 1,22% ukazuje, že headset sa väčšinou drží na platforme.

Zdroj : Valve

Zatiaľ čo Steam pôsobí ako ukladateľ obsahu, teda titulov pre VR najmä pre používateľov HTC Vive, podporuje aj Oculus Rift. To znamená, že ktokoľvek s headsetom môže jednoducho stiahnúť akékoľvek hry VR. Majitelia Oculus Rift však majú prístup k svojmu exkluzívnemu obchodu s obsahom, čo znamená, že niektorí používatelia si môžu vybrať, či si nemusia kupovať alebo sťahovať hru pomocou tejto platformy, namiesto toho využijú možnosť sťahovať obsah z obchodu Oculus. Niekedy sa to oplatí viac, nakoľko  sú tam pravidelné zľavy narozdiel od platformy Steam, kde sa nákup oplatí najmä v čase Black Friday, či letných výpredajov a pod.

Presne koľko používateľov systému Rift používa systém Steam medzi celkovým počtom používateľov Riftu je neznámy, čo znemožňuje presne určiť trhový podiel headsetu na všetkých platformách. Spoločnosť Oculus výrazne posledné mesiace tlačila cenu headsetu nadol a to umožnilo headsetu získať významnú pozíciu v priebehu niekoľkých posledných mesiacov. Bohužiaľ, stále ale sme pri tom, že oficiálne nedistribuuje headset ani do našej krajiny.

Oculus Rift – VR headset

Bez úplných údajov nie je možné presne povedať, prečo je desktopová virtuálna realita viac populárna než druhá, aj keď je tu jeden dôležitý dôvod – cena. Celé nastavenie Oculus Rift, vrátane dotykových ovládačov, stojí iba 325 EUR, zatiaľ čo jeho súčasný HTC Vive stále stojí 650 EUR. Mimo toho, čo sa zdá byť obojstrannou bitkou, stále existuje množstvo majiteľov Oculus DK2, ktorí stále hrajú cez Steam. DK2, alebo Development Kit  sa začal  predávať v roku 2014 najmä pre vývojárov a stále drží 1,95% celkového podielu VR okuliarov na Steam, čo je mierny nárast oproti januáru na úrovni 1,78%.

Mixovaná realita od spoločnosti Windows „Mixed Reality“ napriek tomu, že ho ponúka od niekoľkých etablovaných výrobcov v rozmedzí od 203 EUR do 365 EUR, sa od januárového prieskumu zvýšila len o 0,19%. Najnovšie údaje poukazujú na zvýšenie celkovej spotreby VR headsetov o 0,02% v porovnaní s celou populáciou Steamu.

Zdroj : Roadtovr.com, Valve

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk