Oculus Rift
Pokračovať v čítaní
Oculus Story Studio – priekopníci animovaného filmu vo virtuálnej realite
0

Máte radi animované filmy? Predstavte si, že sa stanete jeho súčasťou. Určite úžasná predstava. Presne na tom, ako tento sen spraviť realitou, pracuje Oculus Story Studio. Tím, ktorý je prekvapivo zložený iba z malého počtu ľudí, zato ale ľudí s bohatými skúsenosťami z tvorby animovaného filmu, testujú budúcnosť tohto filmového žánru vo virtuálnej realite. Technológie používajú v podstate rovnaké, ako pri tvorbe klasického 2D alebo 3D filmu, ktorý si môžete pozrieť v kine. Po prvýkrát ale musia riešiť problém, ako sa môže stať divák súčasťou deju tak, aby mal pocit, že na ňom skutočne záleží. Práca na filme určenom pre virtuálnu realitu je preto oveľa komplexnejšia a práve členovia tímu sú prvý prieskumníci tohto nového prostredia. Vytvárajú prvé poznatky, o ktoré sa potom delia s ďalšou odbornou verejnosťou. Svoje získané vedomosti ponúkajú ako Open Source, čím výrazne urýchlia a zjednodušia proces tvorby filmov určených pre Oculus Rift. Ako jedna z vecí, ktoré im pri tvorbe najviac prekážajú, je nedokonalosť testovania. Tvorba totiž prebieha na počítači v 2D a až následne dochádza k testovaniu vo virtuálnej realite. Až tu sa často ukáže, že to čo v 2D vyzeralo dobre, nesedí vo virtuálnej realite a scénku treba prerobiť. To navyše väčšinou treba opakovať niekoľko krát, kým je scénka pripravená správne. Práve vytvorenie nástroja, ktorý by tvorcom umožňoval plnohodnotne pripravovať obsah priamo vo virtuálnej realite, je podľa Oculus Story Studio ďalšia veľká výzva pre vývojárov.

Štúdio zatiaľ pripravilo dva krátke filmy: Lost a Henry. Prvý vás prenesie do lesa, kde sa ocitnete v noci sami a začnú sa okolo vás diať rôzne čudné veci. Druhý film Henry je milý film o osamelom ježkovi, ktorý pripravuje narodeninovú oslavu. Sledovanie animovaných filmov vo virtuálnej realite bude zaručene veľký zážitok, preto dúfajme, že sa tvorcom podari čím skôr prekonať všetky prekážky, ktoré začiatky niečoho nového prinášajú.


Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Lukáš Kula
Som bývalý aktívny športovec. Svoje pracovné skúsenosti som začal zbierať vo viacerých internetových firmách. Tie ma neskôr dostali do Anglicka, do najväčšej internetovej stávkovej kancelárie na svete bet365.com . Po 4 rokoch som sa vrátil naspäť na Slovensko, vyskúšal si Oculus Rift na jednej konferencii a začal písať o svete virtuálnej reality na virtualnarealita.eu .