Recenzie
Pokračovať v čítaní
PanoBoard Click – Vylepšená verzia Google CardBoard
0
Detail
Rozmery

14 x 9 x 8 cm

Váha

0.100 kg

Podporované smartfóny

4″ do 5,6″

Podporované OS

Android, iOS

Zorné pole

83°

Česká firma PanoBoard začala vyrábať najlacnejšiu virtuálnu realitu Google Cardboard, no s kvalitnejším a odolnejším kartónom. Pred polrokom som testoval obyčajný PanoBoard, ktorý je prenosný, ako väčšina z PanoBoard série. V čom je ale lepší a naopak horší PanoBoard Click ?

Najlacnejšia virtuálna realita Google Cardboard, je dostupná pre každého, môžete si ju kúpiť alebo vytvoriť z kartónu. Ak by ste chceli kvalitnejšiu mobilnú virtuálnu realitu, je tu PanoBoard, presnejšie okuliare pre virtuálnu realitu PanoBoard Click. Aké výhody a hlavne ako je odlišný od kartónových okuliarov, sa dozviete v tejto recenzii.


Ako to funguje

Do vnútra Panoboardu musíte vložiť smartfón s operačným systémom Android alebo iOS. Smartfón musí byť veľký od 4,5 palca až do 6. Ale najideálnejšie je to s väčšími smartfónmi. Na smartfóne bude bežať aplikácia alebo hra, ktorá rozdelí displej na dve polovice, aby sme dostali virtuálnu realitu.

Aby vám smartfón spolupracoval je potrebný Android 4.1 a vyšší. Taktiež by mal podporovať aj funkciu NFC. Pre iOS je potrebný iOS minimálne 8.0. List podporovaných zariadení nájdete na oficiálnej stránke CardBoardu. Kedže chytré smartfóny sú vybavené všetkými možnými súčiastkami ako napr. gyroskop, akcelerometer a pod. Vďaka ním dokážu zachytiť kam sa pozeráte, aby umožnil pohyb vo virtuálnej realite. Viac o tom ako funguje mobilná virtuálna realita.

Recenzia

Rozdiel oproti klasickému Cardboardu

Základným rozdielom medzi obyčajným kartónom Google Cardboard, ktoré sú bežne dostupné, je hlavne kvalita VR okuliarov. Panoboard sú vyrábané v Českej republike a nemajú v sebe obyčajné šošovky, ako tie pár eurové z Číny. Šošovky sú asymetrické biconnwex, značky PrismaTECH. Sú bez deformácie a majú vylepšený uhol pohľadu. Ďalšou značkou kvality je druh kartónu. Ide o laminovaný kartónový materiál, ktorý vidno najmä po sledovaní obsahu vo virtuálnej realite. Kedže sa potíme, tak sa to dosť odráža aj pri používaní bežných kartónových okuliarov. No laminát je o niečo lepší, nevidieť na ňom výrazne pot.

Panoboard okuliare sú prenosné

PanoBoard Click nájdete v obale s nápisom “ PanoBoard OR DIE!“. Na zadnej strane sa otvárajú a v ňom nájdete kartónové VR okuliare so záhlavným pásikom. Jednoducho ich stačí narovnať, zasunúť konce do vytvorených otvorov a vložiť smartfón.

Click sú komfortnejšie

Panoboard má viacero verzií, ak by som Click porovnal s klasickou verziou PanoBoard – TheBear Edition, Click má lepší obal, do ktorého vložíte kartón a jednoduchšie sa skladá. Ale tou najhlavnejšou je pásik, ktorý si môžete nasadiť, aby ste nemuseli držať headset stále na hlave. Záhlavný pasik môžete, ale nemusíte pripevniť k okuliarom pomocou otvoru na bokoch a lepiacim koncom pásika. Problém tu ale nastáva ten, že pokiaľ máte otvorené boky okuliarov, preniká tu svetlo a to kazí zážitok z virtuálnej reality. Taktiež môžeme pri sklíčkach nájsť penu, ktorá je pohodlnejšia.

Ale s podporou skôr do 5,4

PanoBoard Click má niekoľko problémov. Tým hlavným je, že aj keď je podpora do 5,6″ smartfónov, ale smartfón Samsung Galaxy Note s uhlopriečkou 5,5 a rozmermi 151.1 x 80.5 x 9.4 mm sa proste na výšku nezmestil. Stále po zacvaknutí z hornej strany, na uistenie smartfónu sa vypol. Samsung Galaxy Note Edge s 5,6″ sa tam ani nezmestil na šírku, no na výšku pasoval. PanoBoard – TheBear Edition, ktorý som testoval pred polrokom je na výšku väčší a sadol tam v pohode.

Kde si môžete zakúpiť PanoBoard Click?

PanoBoard nájdete vo viacerých farebných prevedeniach a predávajú sa od 6€ až do 10€. PanoBoard Click nám zaslal 360Shop.cz, obchod s VR okuliarmi a 360-stupňovými kamerami.

PanoBoard CliCK Loop môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

Výhody

Obal
Prenosnosť
Kvalita sklíčok oproti klasickému Cardboardu
Záhlavný pásik

Nevýhody

Podpora skôr do 5,4
Preniká svetlo pri používaní pásiku.

Hodnotenie
Naše hodnotenie
Dizajn
Kvalita šošoviek
Pohodlnosť
Nastaviteľnosť
Nastaviteľnosť
Zhrnutie

Jednoznačne lepšie ako samotný Google Cardboard, ale pokiaľ si už chcete vychutnať mobilnú virtuálnu realitu, tak jednoznačne radšej plastový headset.

Naše hodnotenie
You have rated this
Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk