14 x 9 x 8 cm
0.100 kg
4″ do 5,6″
Android, iOS
83°
Česká firma PanoBoard začala vyrábať najlacnejšiu virtuálnu realitu Google Cardboard, no s kvalitnejším a odolnejším kartónom. Pred polrokom som testoval obyčajný PanoBoard, ktorý je prenosný, ako väčšina z PanoBoard série. V čom je ale lepší a naopak horší PanoBoard Click ?
Najlacnejšia virtuálna realita Google Cardboard, je dostupná pre každého, môžete si ju kúpiť alebo vytvoriť z kartónu. Ak by ste chceli kvalitnejšiu mobilnú virtuálnu realitu, je tu PanoBoard, presnejšie okuliare pre virtuálnu realitu PanoBoard Click. Aké výhody a hlavne ako je odlišný od kartónových okuliarov, sa dozviete v tejto recenzii.
Ako to funguje
Do vnútra Panoboardu musíte vložiť smartfón s operačným systémom Android alebo iOS. Smartfón musí byť veľký od 4,5 palca až do 6. Ale najideálnejšie je to s väčšími smartfónmi. Na smartfóne bude bežať aplikácia alebo hra, ktorá rozdelí displej na dve polovice, aby sme dostali virtuálnu realitu.

Aby vám smartfón spolupracoval je potrebný Android 4.1 a vyšší. Taktiež by mal podporovať aj funkciu NFC. Pre iOS je potrebný iOS minimálne 8.0. List podporovaných zariadení nájdete na oficiálnej stránke CardBoardu. Kedže chytré smartfóny sú vybavené všetkými možnými súčiastkami ako napr. gyroskop, akcelerometer a pod. Vďaka ním dokážu zachytiť kam sa pozeráte, aby umožnil pohyb vo virtuálnej realite. Viac o tom ako funguje mobilná virtuálna realita.
Recenzia
Rozdiel oproti klasickému Cardboardu
Základným rozdielom medzi obyčajným kartónom Google Cardboard, ktoré sú bežne dostupné, je hlavne kvalita VR okuliarov. Panoboard sú vyrábané v Českej republike a nemajú v sebe obyčajné šošovky, ako tie pár eurové z Číny. Šošovky sú asymetrické biconnwex, značky PrismaTECH. Sú bez deformácie a majú vylepšený uhol pohľadu. Ďalšou značkou kvality je druh kartónu. Ide o laminovaný kartónový materiál, ktorý vidno najmä po sledovaní obsahu vo virtuálnej realite. Kedže sa potíme, tak sa to dosť odráža aj pri používaní bežných kartónových okuliarov. No laminát je o niečo lepší, nevidieť na ňom výrazne pot.
Panoboard okuliare sú prenosné
PanoBoard Click nájdete v obale s nápisom “ PanoBoard OR DIE!“. Na zadnej strane sa otvárajú a v ňom nájdete kartónové VR okuliare so záhlavným pásikom. Jednoducho ich stačí narovnať, zasunúť konce do vytvorených otvorov a vložiť smartfón.
Click sú komfortnejšie
Panoboard má viacero verzií, ak by som Click porovnal s klasickou verziou PanoBoard – TheBear Edition, Click má lepší obal, do ktorého vložíte kartón a jednoduchšie sa skladá. Ale tou najhlavnejšou je pásik, ktorý si môžete nasadiť, aby ste nemuseli držať headset stále na hlave. Záhlavný pasik môžete, ale nemusíte pripevniť k okuliarom pomocou otvoru na bokoch a lepiacim koncom pásika. Problém tu ale nastáva ten, že pokiaľ máte otvorené boky okuliarov, preniká tu svetlo a to kazí zážitok z virtuálnej reality. Taktiež môžeme pri sklíčkach nájsť penu, ktorá je pohodlnejšia.
- PanoBoard Click oproti klasickému Google Cardboard
- PanoBoard Click oproti PanoBoard The Bear
Ale s podporou skôr do 5,4
PanoBoard Click má niekoľko problémov. Tým hlavným je, že aj keď je podpora do 5,6″ smartfónov, ale smartfón Samsung Galaxy Note s uhlopriečkou 5,5 a rozmermi 151.1 x 80.5 x 9.4 mm sa proste na výšku nezmestil. Stále po zacvaknutí z hornej strany, na uistenie smartfónu sa vypol. Samsung Galaxy Note Edge s 5,6″ sa tam ani nezmestil na šírku, no na výšku pasoval. PanoBoard – TheBear Edition, ktorý som testoval pred polrokom je na výšku väčší a sadol tam v pohode.
Kde si môžete zakúpiť PanoBoard Click?
PanoBoard nájdete vo viacerých farebných prevedeniach a predávajú sa od 6€ až do 10€. PanoBoard Click nám zaslal 360Shop.cz, obchod s VR okuliarmi a 360-stupňovými kamerami.
Obal
Prenosnosť
Kvalita sklíčok oproti klasickému Cardboardu
Záhlavný pásik
Podpora skôr do 5,4
Preniká svetlo pri používaní pásiku.
