Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
Virtuálna realita ovládne budúcnosť športových prenosov
0
S virtuálnou realitou budete mať pocit, že sedíte v prvej rade priamo pri ihrisku.

Predstavte si, že sedíte v prvej rade na ústrednom tenisovom dvorci Roland Garros v Paríži práve v čase, keď sa tam hrá finálový zápas, alebo v prvej rade pri ringu v Las Vegas, kde zápasia boxeri v ťažkej váhe. A to všetko z pohodlia vášho domova.

Za niekoľko rokov budú môcť športový fanúšikovia prežívať športové udalosti úplne novým spôsobom, vybavení prilbou pre virtuálnu realitu umožňujúcu nevídaný zážitok. „Ľudia budú môcť sledovať zo svojej pohovky basketbalové stretnutia tak, ako keby sedeli priamo pod košom. Je to neuveriteľné,“ hovorí David Blitzer, spolumajiteľ tímu Philadelphia 76ers.Nove technologieTáto vízia bola predstavená na newyorskom summite športového biznisu, ktorý sa konal začiatkom marca v New Yorku. Predstavené na ňom boli nové technológie, ktoré povyšujú šport na vyššiu úroveň. Helmy pre virtuálnu realitu sú teraz vo svojich začiatkoch, upozornil Jens Christensen, majiteľ spoločnosti Jaunt VR, ktorá sa na výrobu tejto techniky špecializuje. Keď budú helmy zdokonalené, budú schopné úplne zmeniť spôsob, akým diváci šport prežívajú. „Bude to takmer plnohodnotné médium,“ predvída Christensen.

Ale napríklad spolumajiteľ basketbalového tímu Boston Celtics Wyc Grousbeck je k týmto perspektívam trochu kritický. Mäsa divákov, ktorá sa zdvihne ako jeden muž, keď hráč vhodí loptu do koša, a emócie panujúce na štadióne sa ťažko prenesú obyčajnou obrazovkou, súdi. Stretnutie je udalosť, ktorá presahuje možnosti chytrého telefónu, zdôrazňuje.


Iný názor má však Eric Shanks, majiteľ poprednej spoločnosti v odbore Fox Sports Media Group. Shanks tvrdí, že možnosti nových médií dajú športu nevídaný rozmer. Jeho spoločnosť plánuje nafilmovať cyklokros s pomocou bezpilotných lietadiel, aby divákom pred televízorom ponúkla nový uhol pohľadu.

Ako uviedla agentúra AFP, niektoré firmy tiež ponúkajú športovým tímom vyhľadávača na sociálnych sieťach, aby podľa toho mohli posúdiť, či si športovec vzhľadom k svojej atraktívnosti na internete zaslúži lepšiu zmluvu. Spoločnosť General Sentiment z New Yorku zase ponúka vytváranie profilu fanúšikov športovcov na podklade sociálnych sietí. Ak napríklad na Twitteri väčšina fanúšikov niektorého tímu či niektorého hráča dáva prednosť jednej značke vozidla pred inou, môže byť spoločnosť, ktorá ho vyrába, oslovená ohľadom budúceho sponzorovania, hovorí šéf spoločnosti Strategic Analytics Asher Feldman.

Avšak s tým, ako sa rozširuje škála techniky, s ktorej pomocou sa športové udalosti sledujú, vznikne čoskoro otázka vysielacích práv. Shanks upozorňuje, že športové udalosti vysielané americkou televíznou sieťou FOX až 80 miliónov ľudí sleduje na mobilných prístrojoch.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
100%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Michael Šubák
Som zakladateľom projektu VirtualnaRealita.eu. Virtuálna realita je zaujímavá a nie je len pre hráčov. V každej oblasti môže táto čoraz dostupnejšia technológia pomôcť. Jednoduchšie učenie, spoznávanie sveta, tvorba grafiky, či pozeranie športových prenosov alebo výcvik letcov. Som majiteľom Oculus Rift CV. Rád píšem píšem o VR a chcem sa tejto technológii venovať aj v budúcnosti. Viac o mne na www.michael.subak.sk