Všeobecne virtuálna realita
Pokračovať v čítaní
6 najdôležitejších udalostí vo svete virtuálnej reality v roku 2015
0

V uplynulom roku sme boli svedkami veľkého ruchu vo svete virtuálnej reality. Za zmienku určite stojí napríklad vyhlásenie Marka Zuckerberga, že nástroje virtuálnej reality budú po počítačoch a mobilných telefónoch ďaľšou veľkou technologickou platformou nastávajúcich rokov. Tomu nasvedčuje aj zvýšené investovanie technologických gigantov do projektov virtuálnej reality. Zaujímavé je, že takmer každá veľká firma si vybrala rozdielny prístup, ktorým sa chce presadiť. Bude teda zaujímavé sledovať, ktorý z projektov nakoniec získa najväčšiu popularitu. Mashable, známy internetový blog, zostavil 6 najvýznamnejších udalostí, ktoré sa udiali vo svete virtuálnej reality v roku 2015.

  1. HTC a Valve software predstavili Vive VR headset. Udialo sa tak v marci 2015. Vive VR má sledovací systém, ktorý za pomoci laserov sleduje vašu polohu na rozlohe 4.5x 4.5 metra. Začiatok komerčného predaja je zatiaľ naplánovaný na apríl 2016.
  2. Microsoft HoloLens zaznamenal rýchle napredovanie so svojím holografickým projektom, ktorý po prvý krát predstavil iba v januári. Využitie by si tento zaujímavý projekt mal nájsť najmä v hernom priemysle, veľkú budúcnosť mu však predpovedajú aj v priemyselnom dizajne. Developerská verzia, ktorá by sa mala začať rozosielať začiatkom roka 2016 bude stáť 3000$. Kedy by sa mal HoloLens dostať do predaja pre konečných zákazníkov a ani koľko bude stáť zatiaľ nie je jasné.
  3. Oculus ukázal prvý headset určený pre zákazníkov Oculus Rift a ovládače do rúk. Spoločnosť ukončila odosielanie verzie DK2 určenej pre developerov a predaj komerčnej verzie pre zákazníkov je ohlásený na prvý štvrťrok roku 2016. Ovládače by sa mali následne dostať do predaja o pár mesiacov neskôr.

  4. Kamery prinášajú nové možnosti, ako zaznamenávať virtuálnu realitu. Firma GoPro začala ponúkať na svojej stránke možnosť objednať si ich najnovší produkt Odyssey, čo je 16 zosynchronizovaných HERO4 kamier, ktoré posielajú nasnímaný obsah do platformy Jump. Táto platforma vytvorená spoločnosťou Google následne vytvorí jedinečné 3D video. Kameru si zatiaľ môžu objednať iba vybraní profesionáli. O podobný projekt sa pokúša aj fotografický startup Lytro, so svojou kamerou Immerge. Tú si zatiaľ môžu takisto objednať iba developerské štúdiá a partneri pre vytváranie obsahu.

    Vaša podpora je pre nás kľúčová. Už od roku 2014 neúnavne prinášame najnovšie informácie o virtuálnej realite, a to všetko zadarmo. Naša redakcia sa snaží osvetliť tieto moderné technológie každému na Slovensku, ale bez vašej pomoci to nebude možné.

    Články píšeme s vášňou a odbornosťou, avšak náklady na ich vytváranie a udržiavanie webu rastú. Ak nám chcete pomôcť pokračovať v našej práci a zabezpečiť, aby ste aj naďalej mohli čítať kvalitné články, zvážte prosím jednorazový príspevok alebo podporu cez sociálne siete. Váš príspevok, či už malý alebo veľký, robí rozdiel.

    Ďakujeme.

  5. Zaujímavý projekt priniesli noviny New York Times Sunday, ktoré v novembri rozoslali vyše miliónu predplatiteľom spolu s novinami aj okuliare pre virtuálnu realitu Google Cardboard. Udialo sa tak v rámci propagácie ich dokumentárneho filmu „The Displaced“, ktorý poukazuje na osudy detí, donútených opustiť svoje domovy v dôsledku vojny. Mnohí čitatelia tak mali po prvý krát možnosť odskúšať si, čo dokáže virtuálna realita v spojení so žurnalistikou.

  6. Samsung začína s predajom ich nového Gear VR. Tento headset, ktorý Samsung vyvinul v spolupráci s firmou Oculus, sa momentálne v USA predáva za približne 100$ a ako displej je potrebné použiť jeden z telefónov Galaxy Note 5, Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, alebo Galaxy S6 Edge+. Aj keď tento model ešte stále neponúka niektoré funkcie, ako napríklad zaznamenávanie polohy, stále poukazuje na fakt, že to Samsung a Oculus myslia s virtuálnou realitou vážne.

    Podľa toho, aký progres sme mohli vidieť v poslednom roku môžeme očakávať, že pravdepodobne už v roku 2016 nastane prelomový moment, keď sa projekty virtuálnej reality dočkajú úspechu aj u širšej verejnosti.

Aká je Vaša reakcia?
Zaujímavý článok
0%
Prekvapilo ma to
0%
Pobavilo ma to
0%
Článok má chybu
0%
Autor
Lukáš Kula
Som bývalý aktívny športovec. Svoje pracovné skúsenosti som začal zbierať vo viacerých internetových firmách. Tie ma neskôr dostali do Anglicka, do najväčšej internetovej stávkovej kancelárie na svete bet365.com . Po 4 rokoch som sa vrátil naspäť na Slovensko, vyskúšal si Oculus Rift na jednej konferencii a začal písať o svete virtuálnej reality na virtualnarealita.eu .